Przedsiębiorca uzyskał z urzędu gminy decyzję w sprawie wymiaru podatku od firmowych nieruchomości za 2022 r. Wskazaną w niej kwotę opłaci w 4 ratach. Jak ująć w księdze wartość tego podatku? Czy należy wpisać go jako koszt w całości w dacie wydania decyzji, czy pod datą zapłaty rat?
W księdze podatkowej podatek od nieruchomości za 2022 r. należy ująć jako koszt pod datą wydania przez urząd gminy decyzji wskazującej jego wymiar. Kwotę podatku od nieruchomości od osób fizycznych na rok podatkowy ustala organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania w drodze decyzji. Zasadniczo jest on opłacany w ratach w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego (art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Jeśli podatnik koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w księdze metodą uproszczoną, potrąca je tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione. Za dzień poniesienia kosztu zasadniczo uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu (art. 22 ust. 4 oraz ust. 6b ustawy o pdof – Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Gdy przedsiębiorca stosuje metodę memoriałową, koszty pośrednie, do których, co do zasady, zalicza się podatek od nieruchomości, też są potrącane w dacie ich poniesienia. Jednak jeżeli dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie można określić, jaka ich część odnosi się do danego roku, stanowią koszty podatkowe proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 22 ust. 5-5c i ust. 6 ustawy o pdof).
Zatem bez względu na sposób ewidencji kosztów w księdze Czytelnik podatek od nieruchomości powinien ująć w księdze w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki” w dacie wydania decyzji określającej jego wymiar za 2022 r.
Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 12 (1887) z dnia 10.02.2022
Autor: Karolina Paszkowska