Jeżeli podatnik ma trudności w ustaleniu właściwej stawki VAT dla danego towaru/usługi, to może zwrócić się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej na druku WIS-W.
Wiążąca informacja stawkowa jest to bowiem decyzja wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, zawierająca:
1) opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
2) klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do:
a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4 ustawy o VAT,
3) stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.
Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie internetowej www.gov.pl: „(…) Otrzymana przez podatnika WIS może być również przez niego wykorzystywana na potrzeby stosowania przepisów ustawy o VAT oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie innych niż dotyczące określenia właściwej stawki podatku – np. interpretacja przepisów w zakresie zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących, stosowania mechanizmu podzielonej płatności, czy też zakresu zwolnienia od podatku określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT itd. – o stosowaniu których przesądza odpowiednie sklasyfikowanie towaru/usługi według stosownej klasyfikacji (podkreślenie redakcji) (…)”.
Szczegółowe zasady składania wniosków o wydanie WIS zostały określone w przepisach art. 42b-42i ustawy o VAT. Wzór wniosku o jego wydanie został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 października 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej (Dz. U. poz. 2109). W dalszym jednak ciągu pojawiają się nieprawidłowości przy ich składaniu.
W związku z powyższym w dniu 15 marca 2023 r. na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej (https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wiazaca-informacja-stawkowa-wis) pojawił się komunikat w sprawie nieprawidłowości przy składaniu formularzy WIS-W (w formie pytań i odpowiedzi z praktycznymi przykładami). Wskazano w nim przede wszystkim kilka błędów najczęściej pojawiających się przy składaniu wniosków WIS, tj.:
- zbyt szeroki zakres żądania,
- przedmiot wniosku dotyczy czynności opodatkowanych poza terytorium kraju czy WDT lub eksportu,
- wniosek jest poza zakresem WIS lub nie dotyczy podatku VAT,
- wniosek jest złożony przez nieuprawniony podmiot,
- wniosek jest wielowariantowy (przedstawia opis kilku wariantów danej usługi, towaru czy świadczenia kompleksowego),
- wniosek dotyczy towaru, którego nie można zidentyfikować,
- podatnik nie odpowiada na wezwania organu podatkowego i w konsekwencji organ pozostawia wniosek bez rozpatrzenia,
- tożsamość wniosków czy brak kompleksowego charakteru świadczenia.
W dodatku nr 6 pt.: „Zwolnienia i stawki VAT w 2023 r.” dołączonym do niniejszego numeru „Poradnika VAT” szczegółowo przedstawiono w formie pytań i odpowiedzi sposoby uniknięcia takich nieprawidłowości przy składaniu formularza WIS-W.
Źródło: gofin.pl, Poradnik VAT nr 7 (583) z dnia 10.04.2023