JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny zaczął obowiązywać mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018 r. Od tego momentu obowiązkowa była wyłącznie wysyłka JPK_VAT. Plik ten został zastąpiony nową strukturą JPK_V7 od października 2021 roku. Pozostałe struktury, między innymi plik JPK_EWP dotyczący ewidencji przychodów w przypadku opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przedsiębiorca jest zmuszony generować i przekazywać jedynie na żądanie organów podatkowych. Obowiązek ten nie uległ zmianie od lipca 2018 roku czyli od momentu wprowadzenia struktury JPK_EWP.
Jakie wyróżniamy struktury JPK?
Obowiązkową strukturą JPK którą należy wysyłać do organu podatkowego co miesiąc jest JPK_V7. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT. Pozostałe struktury JPK to:
- JPK_FA – plik dotyczący faktur sprzedaży,
- JPK_PKPiR – plik dotyczący podatników prowadzących KPiR,
- JPK_EWP – plik dotyczący podatników prowadzących Ewidencję przychodów,
- JPK_MAG – plik dotyczący podatników prowadzących gospodarkę magazynową,
- JPK_KR – plik dotyczący podmiotów prowadzących tzw. pełne księgi np. spółki z o.o.,
- JPK_WB – plik dotyczący danych z wyciągów bankowych,
- JPK_FA_RR – plik dotyczący faktur VAT RR.
Nieobowiązkowe struktury JPK dostarczane są jedynie na żądanie organów podatkowych, na elektronicznych nośnikach danych. Zatem przedsiębiorca jest zobowiązany do generowania pozostałych struktur JPK i zapisywania ich na elektronicznych nośnikach danych w razie wystąpienia żądania ze strony urzędu.
Kogo dotyczy JPK_EWP?
JPK_EWP – Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji przychodów dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest zarejestrowany do VAT czy korzysta ze zwolnienia z VAT. Obowiązek sporządzania JPK_EWP od 1 lipca 2018 roku mają podatnicy, którzy prowadzą ewidencję przychodów w formie elektronicznej. Obecnie przedsiębiorcy prowadzący ewidencję przychodów wyłącznie w formie papierowej są zwolnieni z obowiązku generowania i dostarczania JPK_EWP na żądanie urzędu.
Jakie dane zawiera JPK_EWP?
Plik JPK_EWP zawiera informacje dotyczące dokonanej sprzedaży w danym okresie. W jego strukturze znajdują się kolejno:
- dane firmy,
- data utworzenia pliku,
- okres, jakim są objęte dane w pliku,
- liczba porządkowa,
- data wpisu dokumentu sprzedaży do ewidencji,
- data uzyskania przychodu,
- numer dowodu księgowego.
Przychody są podzielone odpowiednio do stawki ryczałtu: 17%, 15%, 12,5 % (w przypadku przekroczenia limitu – kwoty przychodu dla najmu), 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz opodatkowanych stawką 2%. Na końcu zestawienia znajduje się ogólna wartość osiągniętych przychodów.
Od 1 stycznia 2021 została zlikwidowana stawka ryczałtu 20% i wprowadzono nowe stawki 15% i 10% o czym więcej w artykule: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dostępne stawki ryczałtu.
Generowanie i przekazywanie JPK_EWP
Utworzenie pliku JPK_EWP powinno przebiegać za pośrednictwem programu księgowego, który umożliwia jego sporządzenie. Pliki należy generować w formacie XML, zgodnym z wymogami Ministerstwa Finansów. W razie ewentualnej kontroli na wezwanie organów podatkowych pliki JPK_EWP powinny być przekazywane drogą elektroniczną bądź na elektronicznych nośnikach danych, tj. dysk, pendrive lub płyta CD/DVD. Organ podatkowy określa zakres wymaganych danych w oparciu o zakres czynności sprawdzających postępowania lub kontroli dlatego może zażądać przekazania struktury JPK_EWP za za okresy miesięczne, kwartalne lub inne.
Plik JPK_EWP należy dostarczyć do urzędu zgodnie z terminem określonym w żądaniu organu podatkowego. Termin ten co do zasady nie będzie krótszy niż 3 dni.
Czytaj więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jpk-ewp-czyli-jednolity-plik-kontrolny-dla-ewidencji-przychodow
Ekspert: wFirma.pl