Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszystkie osoby, które w 2023 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie niezrealizowane po osobie zmarłej lub świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2023 rok (tj. te które m.in. pobierały świadczenie z KRUS przez cały rok podatkowy i saldo ich rozliczenia wyniosło „0 zł” lub na ich koncie podatkowym powstała niedopłata podatku, która zostanie potrącona ze świadczenia za marzec 2024 r.).

PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego) otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi* Kasa nie mogła dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A, ponieważ np. nie pobierali świadczenia przez cały 2023 rok, mają nadpłatę podatku.

PIT-11 to informacja o dochodach dla osób, którym Kasa wypłacała tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych), alimenty potrącane ze świadczenia rolniczego lub świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. 

Wszystkie PIT-y Kasa przekaże w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 lutego 2024 r. 

Świadczeniobiorca, który otrzyma PIT-40A lub PIT-11A lub/i PIT-11 może zaakceptować lub zmienić zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36 (w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą), przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, wypełnić formularz interaktywny w e-Urzędzie skarbowym, bądź sam złożyć 

PIT-37 lub PIT-36 w formie papierowej we właściwym urzędzie skarbowym  – w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2024 roku. 

Zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS zostanie udostępnione na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl, w usłudze Twój e-PIT. 

Jeśli świadczeniobiorca nie złoży ww. zeznania to zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową  zostanie automatycznie uznane za złożone. 

Jednocześnie Kasa przypomina, że każda osoba, która otrzyma co najmniej jeden z ww. formularzy PIT i odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy oraz chce skorzystać z ulg podatkowych (np. za zakup leków, rehabilitację), a także osoba, która chce skorzystać z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinna zmienić zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS lub sama wypełnić i przekazać nowe zeznanie w formie elektronicznej lub papierowej do urzędu skarbowego, również w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2024 r. 

Świadczeniobiorcy, którym potrącano zaliczki na podatek dochodowy  mogą przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego i jeśli dokonują przekazania po raz pierwszy lub chcą dokonać zmiany organizacji na inną niż w roku poprzednim, to w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 r. powinni przekazać do urzędu skarbowego wypełniony PIT-OP. 
Nie dotyczy to osób, których jednym dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych były świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie nieprzekraczającej 2.500 zł miesięcznie i łączny dochód w całym roku nie przekroczył 30.000 zł, ponieważ dochody takich osób mieszczą się w kwocie wolnej od podatku.

Podstawa prawna:
  • art. 34 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych   (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.)

Źródło: KRUS