Samorządy, ale też inne podmioty mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania na utworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, w ramach programu Maluch+. Druga tura naboru ciągłego wniosków potrwa do końca bieżącego roku.

Na początku 2023 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło zmiany w programie Maluch+, w ramach którego powstają nowe żłobki i kluby dziecięce. Program ma charakter wieloletni – potrwa do 2029 roku – a na tworzenie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów przeznaczono 5,5 mld złotych z Funduszy Europejskich, KPO i budżetu państwa. Dzięki temu powstać może ok. 102 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami.

W pierwszym naborze złożono w sumie 2 256 wniosków, z tego 1 008 przez gminy oraz 1 248 przez inne podmioty. Trwa obecnie etap zawierania umów z wojewodami.

Jednocześnie w puli zostało ponad 1,2 mld zł na nowe miejsca opieki. Dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na początku lipca br. zdecydowało o uruchomieniu naboru ciągłego w programie.

Druga tura naboru ciągłego

W pierwszej turze, której wyniki ogłoszono 3 października br., złożono 334 wniosków. Obecnie trwa druga tura naboru wniosków. Można je składać do 31 grudnia 2023 r. Do wzięcia jest jeszcze 674,3 mln zł.

Gorąco zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie, zwłaszcza gminy, w których do tej pory nie było placówek oferujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Likwidacja takich białych plam to priorytet dla naszego rządu – dodaje minister Maląg.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do tej pory – w ramach nowej odsłony programu Maluch+ – przyznano dofinansowanie dla 492 gmin na terenie których na dzień ogłoszenia programu nie funkcjonowała instytucja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Łączna liczba zadeklarowanych do utworzenia miejsc opieki w tych gminach to blisko 12,5 tys.

Maluch+ w latach 2015-2023

W ciągu ostatnich 8 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju niemal potroiła się z 84 tys. w 2015 roku do 232 tys. w roku 2023. Dzisiaj średnio co trzecie dziecko w wieku do 3 lat objęte jest opieką żłobkową, 8 lat temu było to co dziewiąte dziecko.

Logotypy programów unijnych i KPO
Wideo

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej