Firma w lipcu 2021 r. zakupiła kasę rejestrującą. Ponieważ do chwili obecnej nie wystąpiła sprzedaż podlegająca ewidencjonowaniu w kasie, firma nie skorzystała z przysługującej ulgi z tytułu jej zakupu (700 zł). Czy faktycznie jest tak, że skorzystanie z ulgi możliwe jest w momencie pierwszej sprzedaży i do wysokości tej sprzedaży zarejestrowanej w kasie?

https://biuro.ksml.pl/kasy-fiskalne/

Ustawodawca w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) umożliwił odzyskanie części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej. Przy czym dotyczy to wyłącznie kwot wydatkowanych na zakup kas on-line. Na podstawie tego przepisu podmiotom, które:

  • rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kas on-line,
  • dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas on-line i wcześniej nie stosowały innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży,
  • są zobligowane do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasy on-line ze względu na działalność prowadzoną w określonych ustawą branżach
  • przysługuje prawo do uzyskania ulgi na zakup kasy on-line w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 700 zł.

Odliczenie to przysługuje tylko przy nabyciu kas on-line, które zostały zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Podatnicy VAT mogą dokonać odliczenia lub żądać zwrotu kwoty wydanej na zakup kas, co do zasady, w jednej deklaracji VAT. Tak wynika z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Trzeba mieć na uwadze, że skorzystanie z ulgi na zakup kasy możliwe jest pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia.

W omawianej sytuacji firma ma prawo ubiegać się o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej za okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał), w którym rozpocznie ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy. Przykładowo, jeśli pierwsza sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wystąpi we wrześniu br., to dopiero w rozliczeniu za ten miesiąc firma może ubiegać się o zwrot części kwoty wydatkowanej na zakup kasy. Przy czym na wysokość przysługującej ulgi nie ma wpływu wartość dokonanej sprzedaży zarejestrowanej w kasie.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 10 czerwca 2021 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.261.2021.1.SR

„(…) Faktyczne odliczenie tzw. ulgi poprzez wykazanie jej w deklaracji podatkowej może nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym faktycznie zarejestrowano sprzedaż na danej kasie rejestrującej on-line. (…)

Jeżeli natomiast Wnioskodawca nie dokonał odliczenia tzw. ulgi na zakup kas rejestrujących on-line w deklaracjach (…) za okresy rozliczeniowe, w których faktycznie rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży na danej kasie on-line, to może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas on-line (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po wskazanych wyżej okresach rozliczeniowych. (…)”.

Źródło: kasafislana.pl, Gazeta Podatkowa nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021