Podatnik produkujący alkohol etylowy w małej gorzelni jest również uprawniony do produkcji napojów spirytusowych poza składem podatkowym, korzystając z wyłączenia przewidzianego w art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy, w przypadku, gdy zapłaci wcześniej przedpłatę akcyzy.
W tej sytuacji podatnik będzie zobowiązany do składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy, a także do obliczania i wpłacania przedpłaty, postępując zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 22 ustawy.
Zgodnie z tym przepisem w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, m.in. alkoholu etylowego, producent jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy (AKC-PA), według ustalonego wzoru,
2) obliczać i wpłacać przedpłatę akcyzy na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w wysokości akcyzy, jaka będzie należna od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych w danym miesiącu
– za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostaną wyprodukowane.
Wpłaconą przedpłatę akcyzy zalicza się na poczet akcyzy należnej za miesiąc rozliczeniowy i uwzględnia się ją:
- w deklaracji podatkowej (AKC-4/AKC-4ZO wraz z załącznikiem AKC-4/A), o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Uwaga
W przypadku gdy wpłacona przedpłata akcyzy jest mniejsza od należnej akcyzy za miesiąc rozliczeniowy, którego przedpłata akcyzy dotyczy, od tej różnicy należne są odsetki jak od zaległości podatkowej, za okres od ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostały wyprodukowane, do dnia, w którym powinna zostać zapłacona należna akcyza za te wyroby. Przepisy o zaległościach podatkowych stosuje się odpowiednio.
Natomiast w przypadku gdy wpłacona przedpłata akcyzy jest większa od należnej akcyzy za miesiąc rozliczeniowy, którego przedpłata akcyzy dotyczy, nadwyżkę przedpłaty akcyzy wykazaną w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozlicza się przy przedpłatach akcyzy za następne okresy rozliczeniowe, jeżeli podatnik nie posiada zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych ani nie złoży wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości albo w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Wzór deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego AKC-PA określony został w rozporządzeniu w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego.
Prawo do produkcji alkoholu etylowego poza składem podatkowym na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy nie zwalnia podatnika z dopełnienia innych obowiązków, w szczególności związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego do CRPA, składaniem deklaracji podatkowych, obliczaniem i wpłacaniem akcyzy, a także obowiązków wynikających z uregulowań zawartych w:
- rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. z 2019 r. poz. 2) oraz
- rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 sierpnia 2021 r. w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1636).
Źródło: gofin.pl, Poradnik VAT nr 1 (601) z dnia 10.01.2024