W jaki sposób ewidencjonować należności dochodzone na drodze sądowej? Czy ponoszone w związku z tym koszty powinny zwiększać pozostałe koszty operacyjne, czy koszty działalności operacyjnej?
Do ewidencji roszczeń o zapłatę nieprzedawnionych wierzytelności skierowanych na drogę postępowania sądowego służy konto 24-6 „Należności dochodzone na drodze sądowej”. Po stronie Wn tego konta księgowane są przykładowo kwoty roszczeń w wysokości określonej w pozwach sądowych. Natomiast po stronie Ma ujmuje się roszczenia prawomocnie zasądzone, a także roszczenia oddalone przez sąd.
Wydatki związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej, np. opłaty sądowe, skarbowe, wynagrodzenie adwokata, koszty opinii biegłych są zaliczane w momencie ich poniesienia do pozostałych kosztów operacyjnych. Ewentualny zwrot takich wydatków przez dłużnika odnosi się na dobro pozostałych przychodów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości).
W księgach rachunkowych ewidencja księgowa należności skierowanych na drogę sądową oraz kosztów z tym związanych może przebiegać następująco:
1. Przeksięgowanie należności skierowanej na drogę postępowania sądowego:
– Wn konto 24-6 „Należności dochodzone na drodze sądowej”,
– Ma konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami” lub konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.
2. Opłacone przelewem lub gotówką opłaty sądowe czy skarbowe:
– Wn konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”,
– Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący” lub konto 10 „Kasa”.
3. Faktura za wynagrodzenie prawnika oraz inne koszty związane z dochodzeniem należności:
– Wn konto 76-1,
– Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”.
Źródło: gifin.pl, Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno – Finansowych nr 11 (1162) z dnia 10.04.2023