Poniżej przedstawiamy do kiedy należy składać wnioski, deklaracje i sprawozdania w 2023 r.
Do 20 stycznia należało złożyć :
- Zmiana formy opodatkowania z karty podatkowej na inne formy opodatkowania.
- PIT – 6 – Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.
Deklaracja PIT-6 przeznaczona jest dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali opodatkowanie wg skali podatkowej. skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.
- Deklaracja roczna PFRON – Rozliczenia należy dokonać, składając odpowiednie informacje i deklaracje w formie elektronicznej. Najczęściej są nimi INF-2 i DEK-R.
Do 31 stycznia należy złożyć:
- PIT -4R – Deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy.
Wypełnia ją elektronicznie płatnik PIT (pracodawca) i online wysyła do urzędu skarbowego.
- PIT-11 – Informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku.
W 2023 roku (kiedy to rozliczamy się za rok 2022) po raz kolejny administracja skarbowa przygotowała automatycznie roczne rozliczenia PIT. Nie musimy składać wcześniej żadnych wniosków, czy zanosić dokumentów do urzędu.
- PIT-8C – Informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.
PIT-8C jest informacją o wartości dochodów ze źródła: kapitały pieniężne, wypłacanych przez płatników (dochody z giełdy, inne zbycie udziałów, nabycie udziałów za niektóre wkłady niepieniężne). PIT-8C przekazać należy do organu podatkowego oraz doręczyć rozliczanemu podatnikowi, na rzecz którego wypłaty dokonywano.
- PIT-8AR -Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym
PIT–8AR składają płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, w szczególności od należności osób zagranicznych, dywidend, odsetek, wygranych w konkursach i grach, świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów – wypłacanych na rzecz osób fizycznych.
- CIT-10Z – Deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z przepisami CIT–10Z należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według siedziby płatnika, jeżeli znajduje się na terytorium Polski albo, jeśli płatnik nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych.
- PIT-19A – Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.
Formularz PIT-19A przeznaczony jest dla osoby duchownej, zwana dalej „podatnikiem”, osiągającej przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych.
- ZUS IWA – Informacja do ubezpieczenia wypadkowego
Informację ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek. Chodzi o ubezpieczenie wypadkowe, a obowiązek mają płatnicy, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych i 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON.
- Informacja o nietworzeniu ZFŚS – Informacja o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego powinna zostać przekazana pracownikom do końca stycznia, w sposób przyjęty u pracodawcy, np. poprzez e-mail lub informację wywieszoną na tablicy ogłoszeń. Informacja o nietworzeniu ZFŚS powinna zostać przekazana pracownikom do 31 stycznia.
- DN-1 – deklaracja na podatek od nieruchomości.
Deklaracja, która służy do wykazywania przedmiotów podlegających opodatkowaniu bądź zwolnieniu z podatku od nieruchomości. Podstawę prawną w zakresie tego formularza znajdziemy w art. 6 ust. 9, 10 i 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej także „ustawa”).
- Zgłoszenie do małego ZUS Plus
Aby zgłosić się do małego ZUS plus, należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.
Do 20 lutego należy złożyć:
- Zmiana formy opodatkowania na 2023 rok, jeżeli pierwszy przychód został uzyskany w styczniu 2023
Podatnik, który będzie chciał dokonać trwałej zmiany formy opodatkowania będzie mógł tego dokonać wedle tradycyjnych reguł, mianowicie: Do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód/dochód w 2023 r.
Do 28 lutego należy złożyć:
- PIT-11 – wersja dla pracowników
- PIT-8C – Informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
PIT-8C jest informacją o wartości dochodów ze źródła: kapitały pieniężne, wypłacanych przez płatników (dochody z giełdy, inne zbycie udziałów, nabycie udziałów za niektóre wkłady niepieniężne). PIT-8C przekazać należy do organu podatkowego oraz doręczyć rozliczanemu podatnikowi, na rzecz którego wypłaty dokonywano.
- IFT-1R – Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.
Przekazywana jest zarówno nierezydentom, jak i organom skarbowym właściwym ze względu na opodatkowanie osób zagranicznych.
- PIT-16A – Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Deklarację wypełniają kartowicze, czyli mali przedsiębiorcy, głównie rzemieślnicy, którzy mają możliwość rozliczania na karcie podatkowej i taką formę opodatkowania wybrali, gdy jeszcze było to możliwe.
- ZUS IMIR – Informacja roczna dla ubezpieczonych
Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej powinna być wydana w terminie do 28 lutego następnego roku za rok poprzedni. Jeżeli osoba ubezpieczona wystąpiła z żądaniem wcześniejszego wydania informacji wówczas płatnik powinien ją przekazać przed tym terminem.
- Informacja o przychodach emeryta/rencisty
Do 31 marca należy złożyć:
- CIT-8 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych
CIT-8 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem również w przypadku dochodu zerowego podatnik powinien zadeklarować taką właśnie wysokość. W efekcie brak przychodów i kosztów musi być wskazany w CIT-8.
- CIT-8E – Deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych
CIT-8E to deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek. Jest to formularz przewidziany dla firm, które są opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT).
- Sporządzenie sprawozdania finansowego
Jednostki, które w 2022 r. prowadziły księgi rachunkowe i za rok obrotowy przyjęły rok kalendarzowy, mają obowiązek zamknąć księgi na 31 grudnia 2022 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok w terminie do 31 marca 2023 r.
- ZUS ZSWA – Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
Formularz ZUS ZSWA – przeznaczony jest do zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
- ORD-U – Informacja o umowach zawartych z nierezydentami
ORD-U to roczna informacja o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu Prawa dewizowego. Składają ją osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
- Opłata środowiskowa
Opłata środowiskowa to rekompensata dla państwa za negatywny wpływ prowadzonego biznesu na naturę. Zgodnie z art. 274 ustawy Prawo ochrony środowiska za takie oddziaływanie uważa się wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza oraz składowanie odpadów.
- IFT-2R – Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R dotyczy przedsiębiorców, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek osobowych i spółek prawa handlowego, którzy w trakcie roku kalendarzowego wypłacili zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu świadczeń i usług niematerialnych, a więc dokonali tzw. importu usług. Jednak przedsiębiorcy, którzy likwidują swoją działalność, muszą złożyć deklarację IFT-2R najpóźniej w dniu zakończenia działalności.
Do 2 maja należy złożyć:
- PIT-28 – Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok
PIT 28 w 2023 roku wypełniają m.in. osoby rozliczające się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego oraz uzyskujące przychody z najmu prywatnego. Do końca 2022 r, najem prywatny można rozliczyć na zasadach ogólnych bądź w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.
- PIT-36 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
Deklarację PIT-36 w roku 2023 złożą osoby, których zarobki opodatkowane były według skali podatkowej (podatek 12%, a nadwyżka dochodu powyżej 120.000 zł opodatkowana według stawki 32%). PIT-36 za 2022 r. składają podatnicy, którzy choćby część przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika.
- PIT-36L – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT–36L to formularz przeznaczony dla podatników uzyskujących w 2022 roku przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, rozliczających się wybrali formę podatku liniowego do obliczania podatku dochodowego od swoich dochodów.
- PIT-37 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-37 jest typową deklaracją składaną przez pracowników, zleceniobiorców i innych rozliczających się przy pomocy skali podatkowej, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (zakład pracy, zleceniodawca itp.). Podatnik z reguły deklarację wypełnia na podstawie przesłanego do końca lutego druku PIT-11.
- PIT-38 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT-38 to deklaracja podatkowa, która służy do rozliczenia dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych. Służy także do rozliczenia realizacji praw wynikających z papierów wartościowych z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Uzyskali przychody lub ponieśli koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
- PIT-39 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
PIT–39 to deklaracja, którą składa się w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia prywatnie nieruchomości i realizacji prywatnych praw związanych z nieruchomościami. Najczęściej więc składają ją osoby fizyczne, które sprzedadzą dom lub mieszkanie.
- DSF-1 – Deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej
DSF-1 to jednostronicowa deklaracja (aktualny wzór obowiązuje od 1 sierpnia 2022 roku) o wysokości daniny solidarnościowej przeznaczona dla osób fizycznych, których dochód podlegający opodatkowaniu po uwzględnieniu przewidzianych odliczeń przekroczy ponad 1 000 000 zł.
Do 22 maja należy złożyć:
- Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok na formularzu ZUS DRA za kwiecień 2023
Płatnik składki zdrowotnej w 2023 roku zobowiązany jest do rozliczenia składek zdrowotnych, które obejmowały uzyskane przychody lub dochody w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku.
Do 30 czerwca należy złożyć:
- Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Do 17 lipca należy złożyć:
- Wysłanie sprawozdania finansowego do KRS
Do pobrania:
- Pit 4R – Deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy https://www.podatki.gov.pl/media/8888/pit-4r-12-_v3-0e.pdf