Wnieśliśmy opłatę za pełnomocnictwo pocztowe do odbioru korespondencji. Na jakim koncie księgowym i w którym paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć poniesioną opłatę?
Opłatę za pełnomocnictwo pocztowe, naszym zdaniem, wskazane jest ująć na koncie 402 „Usługi obce”, klasyfikując jednocześnie w paragrafie 430 „Zakup usług pozostałych”. |
Zgodnie z art. 38 ust. 1, 3, 4 i 6 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 ze zm.), operator pocztowy może przyjąć od adresata pisemne oświadczenie o udzieleniu innej osobie pełnomocnictwa do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych, zwanego dalej pełnomocnictwem pocztowym. Pełnomocnictwa pocztowego adresat udziela w obecności pracownika operatora pocztowego w placówce pocztowej tego operatora lub, w przypadku gdy adresat nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, w miejscu jego pobytu, okazując dokument potwierdzający tożsamość. Operator pocztowy może określić w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub regulaminie usług powszechnych inne przypadki, w których może być udzielone pełnomocnictwo pocztowe poza placówką pocztową tego operatora. Za przyjęcie pełnomocnictwa pocztowego i jego odwołanie operator pocztowy może pobrać opłatę, jeżeli opłata za tę czynność określona została w cenniku usług pocztowych lub cenniku usług powszechnych.
Wniesiona przez jednostkę opłata za pełnomocnictwo pocztowe do odbioru korespondencji stanowi – w naszej ocenie – wydatek związany z zakupem usługi. Opłata za tę czynność określana jest bowiem w cenniku usług pocztowych lub cenniku usług powszechnych. W związku z tym w księgach rachunkowych odnosi się ją w ciężar kosztów działalności operacyjnej, poprzez ujęcie na koncie 402 „Usługi obce”.
Jak wynika z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342), konto 402 „Usługi obce” służy do ewidencji kosztów z tytułu usług obcych wykonywanych na rzecz działalności podstawowej jednostki. Na stronie Wn tego konta ujmuje się poniesione koszty usług obcych, a na stronie Ma konta 402 ujmuje się zmniejszenie poniesionych kosztów oraz na dzień bilansowy przeniesienie kosztów usług obcych na konto 860.
Natomiast dla potrzeb klasyfikacji budżetowej wydatek z tytułu opłaty za pełnomocnictwo pocztowe wskazane jest ująć, naszym zdaniem, w paragrafie 430 „Zakup usług pozostałych”. Z regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513 ze zm.) wynika bowiem, że w paragrafie 430 „Zakup usług pozostałych” ujmuje się m.in. wydatki na zakup usług (z wyjątkiem: usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami: 401 do 403, 405, 406, 408 do 410 i 417, oraz usług wymienionych w paragrafach: 426 do 429, 432 do 440, 461 do 463 i 470). Katalog wydatków objętych tym paragrafem ma charakter otwarty, a wśród nich wymieniono m.in. opłaty za usługi pocztowe i telegraficzne.
Źródło: Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 10 (610) z dnia 20.05.2024