Prowadzę salon kosmetyczny, do którego zakupiłam telewizor i radio. Opłacam więc abonament RTV i abonament za telewizję cyfrową oraz internet. Czy takie wydatki mogę ujmować w księdze podatkowej jako koszt? Jeśli tak, to w oparciu o jaki dokument mogę je do niej wpisywać?

Wydatki na abonament radiowo-telewizyjny (RTV) oraz telewizję cyfrową i internet, jeśli są ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą być ujmowane w księdze podatkowej jako koszt. Podstawą ich ewidencji w księdze w przypadku opłaty RTV może być np. wyciąg bankowy lub dowód wpłaty gotówki. Natomiast wydatki na telewizję cyfrową i internet mogą być wpisywane do księgi w oparciu o otrzymaną fakturę w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”.

W miejscach, w których świadczone są usługi kosmetyczne lub fryzjerskie, standardem jest, że klienci podczas wykonywania usługi, lub na nią oczekujący, korzystają z zainstalowanych w salonie odbiorników radiowych i/lub telewizyjnych oraz z internetu za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W katalogu kosztów, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 ustawy o pdof, nie wymieniono wydatków na abonament RTV oraz telewizję cyfrową i internet. Dlatego, jeśli Czytelniczka opłaty te ponosi w związku z prowadzoną działalnością, może zaliczyć je do kosztów podatkowych.

Zapisów w księdze można dokonywać m.in. na podstawie dowodów księgowych wymienionych w § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). Zalicza się do nich, oprócz faktur, m.in. inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem, które muszą zawierać określone dane. Mogą to być m.in. dowody opłat bankowych i pocztowych (§ 12 pkt 4 rozporządzenia). Opłatę za abonament RTV można więc ująć w księdze w oparciu o te dowody, a wydatki na telewizję cyfrową i internet na podstawie faktury od operatora.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 73 (1844) z dnia 13.09.2021

Autor: Karolina Paszkowska