Od 1 października 2020 r. czynnych podatników VAT obowiązywać będzie nowa struktura JPK V7! Jeden dokument zastąpi dotychczasową deklaracje VAT oraz plik JPK VAT. Ponadto w życie wejdą również inne zmiany, na których zapoznanie się przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu. Ministerstwo Finansów wskazało w pytaniach i odpowiedziach w jaki sposób przebiegać będzie ewidencja sprzedaży na rzecz osób prywatnych w JPK V7. Czy paragon fiskalny w pliku JPK V7 może być ujmowany osobno?
Oznaczenie RO – ewidencja sprzedaży na kasie
W związku z wprowadzeniem nowego jednolitego pliku kontrolnego, w rejestrze sprzedaży obowiązywać będą nowe symbole dokumentów. Jednym z nich jest kod RO czyli tzw. zbiorczy dokument wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
Powinność stosowania go będzie ciążyć na przedsiębiorcach prowadzących sprzedaż na rzecz osób prywatnych, nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, korzystających z kasy fiskalnej. Natomiast podatnik nie rejestrujący sprzedaży przy udziale kasy, oznaczenia RO w nowym JPK nie zastosuje wcale.
Paragon fiskalny w pliku JPK V7- czy będzie można ująć osobno w pliku?
Dotychczas nie było przeszkód aby ewidencjonować paragony fiskalne osobno w ewidencjach podatkowych. Natomiast, w związku z wprowadzeniem nowego pliku JPK V7 od 1 października 2020 podatnicy nie będą mieli możliwości wprowadzania do nowej struktury JPK każdego paragonu z osobna, a sprzedaż należy ujmować na podstawie raportu okresowego.
Podsumowując, osobny paragon fiskalny w pliku JPK V7 nie będzie mógł być wykazywany! W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, bądź rolników ryczałtowych istnieje obowiązek sporządzenia raportu okresowego i na jego podstawie wykazanie go w ewidencjach podatkowych.
Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl