Jestem czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się miesięcznie. W czerwcu 2022 r. otrzymałem fakturę zakupu z datą wystawienia 28 luty 2022 r. W JPK_V7M za wrzesień 2022 r. odliczyłem wykazany w niej podatek. Również w czerwcu 2022 r. do tej transakcji otrzymałem fakturę korygującą in plus (wystawioną 31 maja 2022 r., data uzgodnienia 7 grudnia 2022 r.). W którym miesiącu powinienem rozliczyć VAT naliczony z tej korekty w JPK_V7M?
Ustawodawca nie wskazał szczególnych zasad rozliczania przez nabywcę faktur korygujących zwiększających kwotę VAT naliczonego, tj. korekt in plus. Zastosowanie znajdą więc ogólne zasady dotyczące odliczania VAT.
Przypomnijmy, że prawo do odliczenia VAT powstaje generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy – nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Ponadto, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie, to może również obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego VAT kwartalnie – w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Tak wynika z art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 sierpnia 2022 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.251.2022.1.NF. Czytamy w niej: „(…) Kwestia rozliczenia przez nabywcę podatku VAT z faktur korygujących zwiększających wartość należności i kwot podatku naliczonego nie została w ustawie odrębnie uregulowana. Wobec braku regulacji szczególnej dotyczącej ujęcia przez nabywcę faktury korygującej »in plus« należy stosować zasadę ogólną, wyrażoną w powołanym art. 86 ust. 10 i ust. 10b i ust. 11 ustawy.
Podatnik dokonujący odliczenia podatku powinien mieć na uwadze moment powstania obowiązku podatkowego u dostawcy z tytułu dokonania sprzedaży towarów lub usług, a także moment otrzymania faktury z tytułu ich nabycia.
Biorąc pod uwagę treść art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy należy wskazać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury korygującej przysługuje Wnioskodawcy w deklaracji VAT w okresie jej otrzymania lub w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych (…)”.
Reasumując Generalnie nabywca rozlicza faktury korygujące in plus w okresie rozliczeniowym, w którym taką korektę otrzymał lub w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych. W opisanym przypadku otrzymana faktura korygująca in plus, zdaniem redakcji, powinna być ujęta w tym samym miesiącu, co faktura pierwotna, tj. za miesiąc wrzesień 2022 r. (bowiem dopiero w tym miesiącu podatnik skorzystał z prawa do odliczenia).W przypadku rozliczania przez nabywcę faktur korygujących in plus nie ma znaczenia kiedy uzgodniono i spełniono warunki do skorygowania transakcji. |
Źródło: gofin.pl, Poradnik VAT nr 3 (579) z dnia 10.02.2023