Świadczenie usług psychologicznych
Czy świadcząc usługi w zakresie konsultacji psychologicznych dla osób prywatnych muszę od początku posiadać kasę fiskalną, czy dopiero po przekroczeniu limitu obrotów?
Co do zasady wykonywanie usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów (z pewnym wyłączeniem, które nie ma zastosowania w sprawie) – bez względu na wysokość osiąganych obrotów z tego tytułu, czy też formę dokonywanej zapłaty podlega ewidencjonowaniu w kasie (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. f) rozporządzenia w sprawie zwolnień). Ta grupa podatników od 1 lipca br. zobowiązana jest w prowadzonej działalności do stosowania kasy on-line.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie potwierdzają, że wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów nie obejmuje swym zakresem usług wykonywanych przez psychologa. Zwracają uwagę, iż ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, przy identyfikowaniu usług, które nie są zwolnione z ewidencjonowania w kasie rejestrującej bez względu na wysokość osiąganych obrotów, nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. W związku z tym – w ich ocenie – decydująca jest wykładnia celowościowa. Powołując się na to, że regulacje dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów zawarte są w odrębnych aktach prawnych uznał, że wyłączenie zawarte w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f) rozporządzenia w sprawie zwolnień w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania.
Reasumując
Podatnik świadczący usługi psychologiczne może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas ze względu na wysokość osiąganego obrotu lub też ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty (na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Źródło: kasafiskalna.pl, Poradnik VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021