Pracownica 16 sierpnia 2022 r. kończy urlop rodzicielski. Ma do wykorzystania zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Stwierdziła jednak, że nie będzie teraz wykorzystywała tych urlopów. Czy pracodawca bez zgody pracownicy może wysłać ją na zaległy urlop?

Przepisy prawa pracy pozwalają pracownikowi na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Kwestia ta została uregulowana w art. 163 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510). Powołana regulacja przewiduje, że na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3 Kodeksu pracy, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przepis ten stosuje się także odpowiednio po wykorzystaniu przez pracownicę lub pracownika urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego czy ojcowskiego. W takich okolicznościach pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu. Jednakże w podanym przypadku inicjatywa skorzystania z urlopu wypoczynkowego musi wyjść od pracownicy. Niedopuszczalne jest, aby to pracodawca jednostronnie udzielił pracownicy urlopu wypoczynkowego, także zaległego.

Inaczej jest w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19. W tym okresie została wprowadzona możliwość udzielania pracownikom bez ich zgody urlopu wypoczynkowego, ale tylko zaległego. Uregulowania w tej sprawie zawiera art. 15gc ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Przewiduje on, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

W związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca może udzielić pracownicy, o której mowa w pytaniu, jednostronnie zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni bezpośrednio po zakończeniu przez nią urlopu rodzicielskiego. W takich okolicznościach obowiązkiem pracownicy będzie wykorzystanie udzielonego urlopu.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 63 (1938) z dnia 8.08.2022

Autor: Ewa Madejek