Znamy już projekt nowej ustawy. Urlop dla przedsiębiorców w wymiarze jednego miesiąca ostatecznie nie obejmie składki zdrowotnej. Wakacje od ZUS przysługiwać będą jedynie mikroprzedsiębiorcom. I to nie wszystkim.
Przypomnijmy, że na początku stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało wprowadzenie tzw. urlopu dla przedsiębiorców, który miał być realizacją obietnicy wyborczej rządzącej koalicji. Ostatecznie jednak wakacje od składek ZUS nie obejmą, jak wcześniej zapowiadano, trzech miesięcy w roku, a tylko jeden miesiąc. Wiemy już także, iż zwolnienie nie obejmie w ogóle składki zdrowotnej, a z rozwiązania wyłączona zostanie spora grupa przedsiębiorców.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Po lekturze nowych przepisów wiemy już dokładnie kto, kiedy i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania (…).
Komu przysługują wakacje od ZUS?
Zgodnie z nowymi przepisami, z wakacji składkowych skorzystać będą mogli jedynie mikroprzedsiębiorcy, a więc osoby prowadzące działalność gospodarczą, które spełniają jednocześnie dwa warunki:
- zatrudniają mniej niż 10 pracowników
- osiągają roczne przychody do 2 mln EUR.
Z wakacji składkowych skorzystać będzie mógł jedynie sam przedsiębiorca. Zwolnienie ze składek ZUS nie obejmie zatem osób współpracujących, ani też wynagrodzenia pracowników czy zleceniobiorców.
Miesięczne zwolnienie ze składek ZUS obejmie wszystkich mikroprzedsiębiorców, niezależnie od formy rozliczenia podatku (podatek liniowy, ryczałt, skala podatkowa, karta podatkowa).
Zwolnienie nie będzie jednak przysługiwało tym osobom, które w poprzednim lub bieżącym roku wykonywały działalność na rzecz byłego pracodawcy.
Jakie składki obejmie zwolnienie?
Przedsiębiorca będzie mógł wybrać jeden miesiąc w roku, w którym będzie zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Wakacje składkowe obejmą zatem następujące składki:
- składka emerytalna
- składka rentowa
- składka chorobowa (jeśli była opłacana)
- składka wypadkowa
- składka na Fundusz Pracy.
Zwolnienie nie obejmie jednak składki zdrowotnej, która będzie musiała zostać opłacona na standardowych zasadach.
Co ważne, w wybranym miesiącu „wakacji” przedsiębiorca będzie wciąż podlegał ubezpieczeniom, gdyż wymienione składki sfinansowane zostaną z budżetu państwa.
Co istotne, zwolnienie ze składek udzielane będzie w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że urlop od składek przysługiwać będzie jedynie tym przedsiębiorcom, którzy nie wykorzystali limitu pomocy de minimis za ostatnie lata. Jest to istotne ograniczenie, ponieważ w wielu przypadkach może okazać się, że limit ten został wyczerpany np. z powodu pomocy finansowej udzielanej podczas pandemii COVID-19. Przypomnijmy, że w ramach pomocy de minimis podczas pandemii wypłacane były m.in. świadczenia postojowe.
Wakacje od ZUS tylko na wniosek przedsiębiorcy
Projekt ustawy przewiduje, że przepisy o wakacjach składkowych wejdą w życie 1 października 2024 roku.
Skorzystanie z wakacji składkowych będzie rozwiązaniem dobrowolnym. Zwolnienie ze składek ZUS przyznawane będzie zatem jedynie na wniosek przedsiębiorcy. Zgodnie z projektem ustawy, wniosek taki należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia. Przykładowo, wniosek złożony w październiku będzie dotyczył zwolnienia ze składek ZUS za miesiąc listopad.
Wniosek o wakacje składkowe może być złożony jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu ZUS PUE i rozpatrywany będzie przez ZUS w ciągu 40 dni.
Co istotne, zaakceptowany przez ZUS wniosek nie będzie podlegał korekcie. Przedsiębiorca nie będzie zatem mógł go wycofać, ani dokonać zmiany miesiąca urlopu.
Co ważne, przyznanie zwolnienia w ramach wakacji składkowych nie będzie zwalniało przedsiębiorcy ze złożenia dokumentów rozliczeniowych. Przedsiębiorca będzie zatem zobligowany do złożenia deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA oraz ZUS RCA za wszystkie 12 miesięcy w roku.
Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z nowego rozwiązania skorzysta 1,8 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Szacowany roczny koszt dla budżetu państwa wyniesie 1,73 mld zł.
Projektowane przepisy wprowadzają jedynie rozwiązanie dotyczące jednomiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS. Przypomnijmy jednak, że podczas kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej padła również obietnica wypłaty dodatkowego świadczenia urlopowego dla przedsiębiorców w kwocie 2150 zł miesięcznie (zobacz szczegóły). W nowej ustawie ostatecznie zabrakło jednak przepisów wprowadzających wypłatę takiego świadczenia. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.
Źródło: zus.pox.pl