Dwa miesiące temu miałem stłuczkę. Sprawcą zdarzenia był kierowca drugiego pojazdu. Na miejscu zdarzenia spisaliśmy stosowne oświadczenie. Zgłosiłem sprawę do ubezpieczyciela, u którego sprawca miał wykupioną polisę OC. Wypełniłem odpowiedni wniosek, załączyłem oświadczenie oraz dokumentację zdjęciową. Do tej pory nie otrzymałem odszkodowania, gdyż w tej sprawie toczy się jakieś postępowanie w sądzie. Czy ubezpieczyciel nie ma obowiązku dokonać wypłaty środków w określonym terminie?
Ubezpieczyciela obowiązują terminy ustawowe, których powinien dotrzymać w związku z wypłatą odszkodowania z tytułu polisy OC. W myśl przepisów zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Reguluje to art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 854 ze zm.).
Niemniej jednak, gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Termin ten może być znacznie dłuższy, jeśli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Wydłużenie podstawowego terminu wypłaty odszkodowania wymaga od zakładu ubezpieczeń zawiadomienia na piśmie uprawnionego o przyczynach takiej sytuacji, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłacenia bezspornej części odszkodowania.
W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że po otrzymaniu zawiadomienia ubezpieczyciel jako profesjonalista korzystający z wyspecjalizowanej kadry i w razie potrzeby z pomocy rzeczoznawców zobowiązany jest do ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, czyli samodzielnego i aktywnego wyjaśnienia okoliczności wypadku oraz wysokości powstałej szkody. Bierne oczekiwanie na wynik toczącego się procesu naraża ubezpieczyciela na ryzyko popadnięcia w opóźnienie lub zwłokę w spełnieniu świadczenia odszkodowawczego. Rolą sądu w ewentualnym procesie może być jedynie kontrola prawidłowości ustalenia przez ubezpieczyciela wysokości odszkodowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2021 r., sygn. akt V CSKP 22/21).
Zasadniczo w terminie 30 dni powinno zostać wypłacone odszkodowanie z polisy OC.
Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 16 (1891) z dnia 24.02.2022
Autor: Dawid Szwarc