Zakup zegarka przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu firmy. Ale nie zawsze. Kiedy skarbówka uzna zegarek za koszt podatkowy, a kiedy odmówi zaliczenia go w koszty?

Zegarek nabywany przez przedsiębiorcę niejednokrotnie był przedmiotem interpretacji podatkowych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Rozstrzygnięcia w tym zakresie bywały jednak różne, w zależności od tego, w jaki sposób przedsiębiorca uzasadniał swój wydatek.

Co do zasady, zakup zegarka – i to nawet bardzo drogiego – uznawany jest przez władze skarbowe za uzasadniony koszt podatkowy, jeśli nie służy on do celów reprezentacji. Poniżej przedstawiamy dwie interpretacje w tym zakresie.

O wydanie pierwszej z interpretacji podatkowych wystąpił przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorca zajmuje się pozyskiwaniem inwestorów, którzy lokują swoje środki w tzw. start-upy. Docelową grupą inwestorów są osoby o ponadprzeciętnym stanie majątkowym.

Przedsiębiorca zamierza kupić zegarek za kwotę ok. 30 tys. zł. Według przedsiębiorcy, zegarek będzie mu potrzebny do skrupulatnego i dokładnego planowania działań oraz spotkań z inwestorami. W tym celu, jak uzasadniał, musi posiadać urządzenie z funkcją chronografu, które w sposób szybki umożliwi mu weryfikację czasu oraz odmierzanie okresu, jaki upłynął od podjęcia określonych czynności lub rozpoczęcia spotkania biznesowego.

Przedsiębiorca zaznaczył jednocześnie, że urządzenie musi być dostosowane do powagi i renomy środowiska biznesowego, w jakim się obraca. W związku z koniecznością zachowania bardzo wysokich standardów prezencji osobistej, zegarek powinien zatem prezentować wartość większą niż przyjęta powszechnie w społeczeństwie.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na taki zegarek mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0115-KDIT3.4011.547.2023.3.JS) możemy przeczytać, iż:

„W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji. (…)

Zważywszy, że poniesienie wskazanego we wniosku wydatku w głównej mierze ma na celu budowanie odpowiedniego, w pewien sposób niepowtarzalnego Pana wizerunku i prezencji, zasadne jest wskazanie na jego reprezentacyjny charakter, który tym samym przesądza, że nie może on stanowić kosztów podatkowych. (…)

Tym samym zakup przez Pana zegarka stanowił będzie wydatek o charakterze reprezentacyjnym, który (…) podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.”

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Co istotne, władze skarbowe odrzuciły możliwość zaliczenia zegarka w koszty, ze względu na podnoszone przez przedsiębiorcę argumenty o podniesieniu „standardów prezencji osobistej”. Stanowisko władz skarbowych mogłoby być jednak odmienne, gdyby przedsiębiorca skupił się jedynie na walorach praktycznych zegarka. Przypuszczenie to potwierdza kolejna interpretacja podatkowa, tym razem korzystna dla przedsiębiorcy.

W tym przypadku o wydanie interpretacji wystąpił prawnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił zegarek za 6 tys. zł. Zegarek ten – jak uzasadniał – jest mu niezbędny do mierzenia czasu pracy, co stanowi podstawę do wypłaty honorariów i wystawiania faktur. W tym przypadku przedsiębiorca nie podnosił żadnych argumentów związanych z koniecznością odpowiedniego prezentowania własnej osoby.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.183.2023.4.AP) możemy przeczytać, iż:

„Wydatek związany z zakupem zegarka w Pana przypadku nie ma charakteru reprezentacji, tzn. jego zakup nie jest celem ponoszonych kosztów stworzenia Pana wizerunku, czy wykreowania pozytywnych relacji z kontrahentami. (…) Wydatek poniesiony przez Pana w związku zakupem zegarka (…) może zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodów.”

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Źródło: zus.pox.pl