Ze względu na niezgodność z zamówieniem zwróciliśmy dostawcy zakupione u niego towary handlowe, których wartość wcześniej ujęliśmy w księdze. Zakup i zwrot nastąpiły w grudniu 2023 r. Faktura korygująca dotycząca tego zwrotu została wystawiona w styczniu 2024 r. Jak powinniśmy ująć ten zwrot i fakturę w księdze podatkowej? Czy zwrócone towary należało objąć spisem z natury na 31 grudnia 2023 r.?
Jeżeli podatnik zwrócił zakupione towary, których wartość uprzednio ujął w księdze w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”, powinien skorygować koszty ujęte w tej kolumnie. W myśl art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, gdy korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą pomyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Korektę kosztu dotyczącą zwrotu towarów należy więc ująć w księdze podatkowej w kolumnie 10 ze znakiem minus lub na czerwono pod datą otrzymania faktury korygującej od sprzedawcy, dokumentującej zwrot towarów (por. § 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz. U. z 2019 r. poz. 2544).
Gdyby okazało się, że w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę korygującą, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów była niższa niż kwota zmniejszenia, to – na podstawie art. 22 ust. 7d ustawy o pdof – podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Skoro nabywca w grudniu 2023 r. zwrócił dostawcy zakupione w 2023 r. towary, a fakturę korygującą z tego tytułu wystawiono w styczniu 2024 r., czyli zwrot ten nastąpił na przełomie roku, zwrócone towary należy wykazać w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2023 r. jako towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza jego zakładem. Tak wynika z § 25 ust. 3 rozporządzenia. Przy ustalaniu dochodu rocznego na zasadach wskazanych w art. 24 ust. 2 ustawy o pdof wartość zakupu tych towarów nie będzie uwzględniona w kosztach 2023 r. Faktura korygująca zostanie ujęta w księdze w 2024 r., a przy ustalaniu dochodu za 2024 r. na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy o pdof wartość zakupu tych towarów zostanie również wyłączona z kosztów 2024 r.
Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 2 (2085) z dnia 4.01.2024
Autor: Karolina Paszkowska