Zwolnienie ze składek ZUS można było otrzymać jedynie za składki nieopłacone – przedsiębiorcy, którzy ubiegali się o zwolnienie, nie uiszczali zatem należności z tego tytułu. Tyle, że jak się potem okazało, jeśli mieli nadpłatę na swoim koncie w ZUS, to Zakład zaliczył tę kwotę właśnie na poczet nieopłaconych składek, z których przedsiębiorca miał być zwolniony. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze część przedsiębiorców ma szansę złożyć wniosek o zwrot nadpłaty z ZUS.

Zaliczenie nadpłaty ZUS na składki pozbawiło część przedsiębiorców możliwości skorzystania z pomocy. Zakład po prostu „przesunął” nadpłatę (która mogła np. być na koncie ZUS już od dłuższego czasu) na poczet składek, z których przedsiębiorcy chcieli uzyskać zwolnienie. ZUS postąpił oczywiście zgodnie z prawem (przepisy umożliwiały mu taki ruch), jednak części poszkodowanych nawet nie przemknęło przez myśl, że powinni byli złożyć wcześniej wniosek o zwrot nadpłaty z ZUS.

Wniosek o zwrot nadpłaty z ZUS: do 10 lipca część ubezpieczonych może jeszcze złożyć wniosek.

Czy da się jeszcze w tej sprawie coś zrobić? Jak się okazuje, część ubezpieczonych może jeszcze starać się o zwrot nadpłaty, a tym samym – o zwolnienie ze składek. Taką możliwość mają jednak tylko ci, którzy pierwotnie byli w ogóle wykluczeni z możliwości zwolnienia, a zyskali ją dopiero na mocy tarczy antykryzysowej 3.0. Mowa o przedsiębiorcach, którzy korzystają z ulgi na start oraz o samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia, a ich przychód z pierwszego miesiąca, za który mogli ubiegać się o zwolnienie ze składek, przekraczał 15 681 zł (przy jednoczesnym dochodzie wynoszącym maksymalnie 7000 zł). Paradoksalnie zatem wniosek o zwrot nadpłaty z ZUS mogą jeszcze złożyć ci, którzy początkowo w ogóle nie mieli możliwości ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS.

Przedsiębiorcy muszą się jednak pospieszyć. Wniosek o zwrot nadpłaty z ZUS muszą złożyć przed terminem wpłaty składek za czerwiec (dla przedsiębiorców płacących składki tylko za siebie), czyli do 10 lipca. W innym wypadku nadpłata rozliczy się na składki czerwcowe.

Najlepiej jeśli przedsiębiorcy złożą wniosek za pośrednictwem PUE ZUS (formularz RZS-P). Mają też możliwość złożenia wniosku w postaci papierowej.

Przy okazji warto zaznaczyć, że ustawodawca powinien zastanowić się nad zmianą przepisów – tak, by w przyszłości podobna sytuacja już się nie powtórzyła.

Źródło: bezprawnik.pl