Sejm uchwalił przepisy, które regulują pracę zdalną w czasie izolacji. Dotąd były wątpliwości dotyczące tego, czy osoba z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa może pracować. Teraz taka praca po spełnieniu określonych warunków będzie możliwa.
Praca zdalna podczas izolacji
Pracownik objęty izolacją w warunkach domowych, który nie przejawia symptomów COVID-19 lub gdy objawy mają łagodny przebieg, będzie miał możliwość wykonywania pracy zdalnej. Nowelizacja ustawy zakłada, że ci z pracowników, którzy są objęci izolacją w warunkach domowych, którzy nie przejawiają symptomów choroby COVID-19, bądź objawy tej choroby mają łagodny przebieg będą mogli wykonywać pracę zdalną. Uchwalone przez Sejm przepisy zakładają również, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika w okresie świadczenia przez niego pracy zdalnej uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego albo do świadczenia pieniężnego z tytułu choroby za pozostały okres przebywania w izolacji, w trakcie którego nie świadczył pracy zdalnej.
Praca zdalna lub prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego
Pracownicy odbywający kwarantannę lub podani izolacji w warunkach domowych traktowani są jak osoby niezdolne do pracy i mogą ubiegać się o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy. W przypadku kwarantanny możliwość świadczenia pracy zdalnej nie budziła wątpliwości. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę i strony umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, to nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy w takim stanie. Sporna była kwestia świadczenia pracy w ramach izolacji. Pracodawcy bali się odpowiedzialności za zdrowie osób, które mają potwierdzone zachorowanie na Covid-19 szczególnie wtedy kiedy stan pracownika w izolacji ulegnie pogorszeniu i postanowi jednak skorzystać ze świadczeń chorobowych.
Praca zdalna w kwarantannie lub izolacji na wniosek pracownika
Praca zdalna podczas kwarantanny i izolacji jest możliwa, kiedy pracownik o ten rodzaj pracy zawnioskuje. Brak takiego wniosku sprawia, że pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych: wynagrodzenia chorobowego, a po jego wyczerpania prawa do zasiłku chorobowego. Pracodawca nie ma możliwości samodzielnego decydowania o wykonywaniu pracy przez pracownika w czasie okresu odosobnienia. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnie w okresie kwarantanny lub izolacji, wówczas pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia za pracę. Brak zgody na propozycję pracownika oznacza nabycie prawa do świadczeń chorobowych.
Praca zdalna w izolacji regulacje prawne
Regulacje dotyczące pracy zdalnej w izolacji znajdują się w zmianach do tzw. specustawy covidowej (tj. ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – art. 4h, 4ha oraz 4hb ustawy – druk sejmowy nr 683 oraz nr 772. Przepisy te nie weszły jeszcze w życie (część z nich czeka na publikację po podpisie prezydenta, część natomiast będzie ponownie rozpatrywana w Sejmie po wniesionych poprawkach przez Senat. Nowo przepisy regulują możliwość pracy zdalnej zarówno w czasie kwarantanny lub izolacji po akceptacji przez pracodawcę wniosku pracownika.
Źródło: pit.pl
Autor: Ewelina Czechowicz