Możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, a także rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy – prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych.
Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym, przysługującym do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Mogą się o nią ubiegać pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
We wtorek 5 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych.
– Nowelizacja ustawy zakłada, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, jeżeli spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy
Dodatkowo nowelizacja rozszerza kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Będzie miała ona wyraźne podstawy prawne do kontroli prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Z kolei pracownik będzie miał większe możliwości złożenia skargi – nie tylko w sytuacji, gdy on sam nie zostanie umieszczony w ewidencji, ale również gdy stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znajdzie się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.
Ujednolicenie wysokości dofinansowania
Wprowadzone zostaje także rozwiązanie, dzięki któremu większe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie dla projektów poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Dzięki ujednoliceniu wysokości dofinansowania dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników – zwiększy się bezpieczeństwo i poprawią warunków pracy u wszystkich płatników składek.
Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej