Odprawa emerytalna jest zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, tj. w ramach ulgi dla seniorów. Zastosowanie tego zwolnienia nie jest uzależnione od tego, czy wypłacone świadczenie podlega ubezpieczeniu społecznemu, lecz od tego czy pracownik osiąga ze stosunku pracy przychody podlegające ubezpieczeniu społecznemu.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.195.2022.1.RS.
4 lipca 2020 r. pracownik nabył uprawnienia emerytalne, ale nie zwolnił się z pracy i nadal pracował do 23 lutego 2022 r. 30 grudnia 2021 r. złożył oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Zakład pracy (wnioskodawca) wypłacił mu 23 lutego 2022 r. odprawę emerytalną, którą opodatkował. Przychód pracownika w 2022 r. nie przekroczył 85.528 zł.
Do organu podatkowego wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy odprawa emerytalna korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi dla pracującego seniora na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 updof? Wyrażając własne zadanie w sprawie, stwierdził, że wypłata odprawy emerytalnej nie korzysta z powołanej ulgi, gdyż nie podlega ona ubezpieczeniom społecznym.
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zauważył, że osoby, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nadal pozostają aktywne zawodowo i nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych, mogą korzystać z tzw. ulgi dla pracujących seniorów, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia. Ulga ta wynika z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Uprawnionymi do korzystania z niej są kobiety po ukończeniu 60 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania objętych zwolnieniem przychodów. W ramach tej ulgi zwolnione od podatku są przychody:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof oraz
- z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 27 updof (według skali podatkowej), art. 30c updof (podatkiem liniowym) albo art. 30ca updof (IP Box) albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zwolnienie to jest limitowane. Są nim objęte przychody w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Ponadto, aby korzystać z omawianego zwolnienia od podatku, podatnik nie może otrzymywać, mimo nabycia uprawnienia, świadczeń emerytalnych/rentowych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Uwzględnienie przez płatnika tego zwolnienia jest możliwe po złożeniu przez pracownika oświadczenia o spełnieniu warunków do jego stosowania.
Według powołanego organu warunek „nieotrzymywania emerytury” jako warunek do zastosowania zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności z tytułu istniejącego stosunku pracy. Zastosowanie przedmiotowego zwolnienia nie jest uzależnione od tego, czy wypłacone świadczenie podlega ubezpieczeniu społecznemu, lecz od tego czy pracownik osiąga przychody, w tym przypadku ze stosunku pracy, podlegające ubezpieczeniu społecznemu.
W rezultacie organ stwierdził, że pracownik, któremu wypłacono odprawę emerytalną będącą przychodem ze stosunku pracy, ale niepodlegającą ubezpieczeniu społecznemu, jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Zatem wnioskodawca nie powinien był pobrać zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego świadczenia.
Źródło: ZUS