Bilet jako faktura. Bilety jednorazowe które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu (np. koleje, autobusy, promy, samoloty) bez względu na długość odcinka przejazdu (obecnie obowiązuje tu limit 50 km), mają być uznawane za fakturę wg przepisów o VAT. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Bilet za przejazd jako faktura VAT – aktualny stan prawny

Na podstawie aktualnie obowiązującego § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, za fakturę uznawany jest dokument na przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiany w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
Taki bilet jest uznawany za fakturę jeżeli zawiera:
a) numer i datę wystawienia,
b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
e) kwotę podatku,
f) kwotę należności ogółem;

Zatem za fakturę uznaje się w aktualnym stanie prawnym dokument potwierdzający przejazd autostradą płatną lub bilet jednorazowy dokumentujący przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km.

Bilet jednorazowy za przejazd będzie uznawany za fakturę bez limitu kilometrów

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w uzasadnieniu omawianego projektu wspomniał, że środowiska polskich przewoźników kolejowych i autobusowych domagały się zmiany tego przepisu, tak aby za fakturę były uznawane bilety jednorazowe, które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu bez względu na długość odcinka przejazdu.

Minister przychylił się do tych postulatów, czego efektem jest omawiany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.

W ww.  § 3 pkt 4 rozporządzenia zniesiony zostanie limit kilometrów. W konsekwencji faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, będzie mogła być wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Zdaniem Ministra zmiana ta ma charakter upraszczający i zmniejszający obowiązki podatnika. Przedsiębiorca świadczący usługi przewozu osób uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km.

Jednocześnie zmiana ta pozwoli nabywcy skorzystać z prawa odliczenia podatku VAT na podstawie faktur (biletów) z tytułu nabycia wspomnianych usług bez względu na liczbę przejechanych kilometrów, oczywiście przy założeniu wykazania związku zakupu z działalnością gospodarczą (opodatkowaną) – podróż służbowa.

Rozporządzenie zmieniające ww. przepis wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Nie jest znany dokładny termin ogłoszenia tego rozporządzenia. Najprawdopodobniej stanie się to w maju 2021 r.

Źródło: infor.pl

Autor: Paweł Huczko