Pojęcia te oznaczają coś zupełnie innego i nie należy traktować ich jako zamienników.

Zatem czym różni się dochód od przychodu?

Przychód – co to jest?

Przychód jest uzyskaną kwotą pieniędzy i nie odzwierciedla on rzeczywistej sytuacji finansowej. To wszelkie przysporzenia majątkowe, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Przychód można uzyskać, np. w ramach prowadzonej działalności, ze stosunku pracy, z pracy nakładczej, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego lub z nieruchomości. Dokładny katalog przysporzeń, które uznawane są za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, został zawarty w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim do przychodów zalicza się kwoty należne (również te które nie zostały faktycznie otrzymane), po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Dodatkowo, w przypadku czynnych podatników VAT za przychód uważa się kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów lub usług pomniejszoną o należny podatek VAT (inaczej zwaną wartość netto).

Wysokość przychodów nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji przedsiębiorstwa, w związku z czym na podstawie przychodu nie można oceniać sytuacji ekonomicznej firmy.

Przychód jest to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Po odjęciu od przychodu kosztów jego uzyskania otrzymujemy dochód.

Koszty uzyskania przychodu – co należy przez nie rozumieć?

Pomniejszenie przychodu o koszty uzyskania przychodu powoduje powstanie dochodu. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki, które:

– zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia    źródła przychodów,

– mają mieć związek z prowadzoną działalnością,

– są odpowiednio udokumentowane,

– nie posiadają cech wydatków o charakterze osobistym dla przedsiębiorcy.

Pamiętajmy, że nie wszystkie ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki związane z działalnością mogą stanowić koszt podatkowy. W art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zawarty katalog wydatków które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów np. koszty reprezentacji. Potwierdza  to również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2018 o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.353.2018.4.AP w której czytamy, że „Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.”

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kosztów uzyskania przychodów czyli koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. 

Przez bezpośredni koszt podatkowy należy rozumieć wydatek mający bezpośredni związek z uzyskanym przychodem np. zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych. Natomiast pośrednim kosztem uzyskania przychodu będzie wydatek którego poniesienie nie może być jednoznacznie powiązane z danym przychodem np. koszt usług obsługi księgowej, czynsz, zakup paliwa czy wyposażenie biura.

Co to jest dochód i jak go obliczyć?

Dochód to przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, więc jest różnicą pomiędzy osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami podatkowymi. Warunkiem powstania dochodu jest następująca zależność – uzyskany przychód musi być wyższy niż koszty uzyskania przychodów.

Dochód = przychody – koszty uzyskania przychodu

Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie dochodu:

– dochód brutto – czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania przed opodatkowaniem,

– dochód netto – czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania po uwzględnieniu podatku dochodowego.

Dochód stanowi realne odzwierciedlenie sytuacji finansowej firmy ponieważ przedstawia informację o rzeczywiście wypracowanym zysku lub poniesionej stracie.

Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl