Mechanizm podzielonej płatności, inaczej split payment jest procedurą, z wykorzystaniem której nabywca dokonuje zapłaty za fakturę zakupu z wykorzystaniem specjalnego komunikatu przelewu. Możliwy jest on do stosowania w przypadku, gdy nabywca i sprzedawca mają rachunki firmowe z otwartym rachunkiem VAT (nie można z niego skorzystać w przypadku rachunków typu ROR – prywatnych). Przy zastosowaniu komunikatu przelewu bank przesyła środki na dwa rachunki bankowe sprzedawcy:

– kwotę netto na rachunek rozliczeniowy,

– kwotę VAT na rachunek VAT.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności od listopada 2019 r.

Od lipca 2018 roku do końca października 2019 r. rozwiązanie to funkcjonowało w przepisach ustawy o VAT, niemniej jednak miało ono charakter dobrowolny, gdzie to nabywca decydował czy dokona płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, czy też nie. Natomiast od 1 listopada 2019 roku split payment stał się obowiązkowy pod spełnieniem określonych warunków, które jasno precyzują przepisy ustawy o VAT w rozdziale 1a „Mechanizm podzielonej płatności”.

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 roku występuje, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

– minimum jedna pozycja faktury znajduje się w załączniku nr 15 ustawy o VAT tzw. towary i usługi „wrażliwe”,

– wartość brutto sprzedaży wynosi co najmniej 15 000 zł (brutto – wartość całej faktury),

– sprzedaż dokonywana jest między podatnikami tj. firma – firma (niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny, czy zwolniony).

Pamiętajmy, że obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności zastąpił dotychczasową procedurę odwrotnego obciążenia dla towarów i usług „wrażliwych”.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a w przypadku obowiązkowego zastosowania split payment podatnik na swojej fakturze zamieszcza adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.

Jak wynika z ustawy o VAT, nabywca w dalszym ciągu może podjąć decyzję, że fakturę opłacić z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Art. 108a ust.1 ustawy o VAT: „Podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności”.

Warto pamiętać, że nie dotyczy to sytuacji, w których split payment jest obligatoryjny. Wówczas nabywca nie ma prawa wyboru. Obowiązkowo musi zapłacić fakturę, stosując mechanizm podzielonej płatności.

Jak zapłacić fakturę stosując mechanizm podzielonej płatności?

Płatności związane z transakcjami objętymi split payment można realizować jedynie za pośrednictwem firmowych rachunków bankowych (rachunki rozliczeniowe w bankach lub imienne rachunki w SKOK-ach). Co ważne, rachunki te po zgłoszeniu widnieją na tzw. białej liście podatników VAT. Dlatego też sprzedawcy, którzy są zobligowani przepisami ustawy o VAT do stosowania obowiązkowego split payment, muszą pamiętać o ich posiadaniu, by móc przyjąć przelew w wymagany sposób – w split payment.

W celu weryfikacji kontrahenta należy skorzystać z ogólnodostępnego wykazu podatników VAT. Gdy numer bankowy kontrahenta w nim widnieje, wówczas można dokonać zapłaty za fakturę zakupu z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Mamy wtedy pewność, że jest to rachunek sprzedawcy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz został przez niego zgłoszony organom skarbowym.

Nabywca nie musi mieć informacji o dwóch rachunkach bankowych sprzedawcy tj. o rachunku podstawowym oraz o rachunku VAT. Płatność w ramach mechanizmu podzielonej płatności odbywa się w ramach jednego przelewu. Wynika to z faktu, że banki w zakresie tym wykorzystują specjalne komunikaty przelewów, gdzie podczas dokonywania przelewu określa chęć z korzystania z takiego rozwiązania i wprowadza odpowiednie informacje jak np. kwota brutto, kwota podatku VAT, NIP sprzedawcy czy numer faktury. Wówczas na podstawie tych informacji bank dokonuje prawidłowego rozksięgowania środków. W konsekwencji kwota netto trafia na rachunek rozliczeniowy, natomiast VAT wpływa na rachunek VAT.

Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl