Wielkimi krokami zbliża się rok 2021 r. Wielu pracowników naturalnie zastanawia się więc, jakie dni wolne będą im przysługiwać w przyszłym roku i jak wygląda kalendarz na rok 2021.

Dni wolne od pracy w 2021 r. O długich weekendach praktycznie możemy zapomnieć

Na jakie dni wolne od pracy możemy liczyć w 2021 r.? Zgodnie z przepisami pracownikom przysługuje w roku 13 dni wolnych od pracy. Standardowo chodzi o 1 i 6 stycznia, święta Wielkanocne (w przyszłym roku – 4 i 5 kwietnia), 1 i 3 maja, Zielone Świątki (w 2021 r. to 23 maja), Boże Ciało (w 2021 r. to 3 czerwca), a także Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), 1 i 11 listopada oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Taki „zestaw” dni wolnych jest co roku – różnica polega na tym, kiedy wypadają.

Niestety, jeśli chodzi o dni wolne w 2021 r. to z pewnością możemy w większości zapomnieć o długich weekendach. Najlepiej pod tym kątem jest… w styczniu. Nowy Rok wypada w piątek – zyskujemy więc przedłużony weekend. 6 stycznia wypada w środę – wystarczy zatem wziąć dwa dni wolnego (poniedziałek i wtorek), by zyskać dłuższe wolne. W kolejnych miesiącach jest już o to znacznie trudniej. Na przykład 1 maja wypada w sobotę, a 15 sierpnia – w niedzielę. 1 listopada to natomiast poniedziałek. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku 11 listopada – jest to czwartek, więc przy wykorzystaniu dnia urlopowego w piątek zyskamy łącznie cztery dni wolnego.

Koniec roku 2021 również nie jest dla nas łaskawy – pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypadają w… sobotę i niedzielę.

Dni wolne w 2021 r. – nawet jeśli wypadają w sobotę – nie przepadają. I warto o tym pamiętać!

Oczywiście należy pamiętać, że jeżeli dzień wolny wypada w sobotę (która w danej firmie jest dniem wolnym od pracy), to nie oznacza to, że pracownik nie skorzysta z dodatkowego wolnego. Różnica polega jedynie na tym, że będzie musiał taki dzień wolny odebrać – czyli, po uzgodnieniu z pracodawcą (chyba, że ten narzuci określony termin), nie pójdzie do pracy w inny dzień roboczy. Z taką sytuacją mamy na przykład do czynienia już wkrótce – chodzi o wolne za 26 grudnia, ponieważ drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada właśnie w sobotę.

Niestety – należy jednocześnie pamiętać, że jeżeli święto wypada w niedzielę, to nie obniża ono wymiaru pracy pracownika, a tym samym – nie należy mu się „dodatkowe” wolne.

Źródło: bezprawnik.pl