Epidemia koronawirusa to zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również finansów. Pojawia się realne widmo zatorów płatniczych, niższych przychodów firm wielu branż a tym samym opóźnienia w płatności wynagrodzenia. Sprawdzamy jakie rozwiązania pozwolą obniżyć ryzyko zachorowania i jednocześnie mogą stanowić ulgę dla topniejących oszczędności. 

Przeciwnik jest podstępny – wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową a dodatkowo do zarażenia może dojść jeszcze zanim osoba zarażona wykazuje objawy choroby. Dlatego tak ważne jest unikanie skupisk ludzi, pozostanie w miarę możliwości w domach czy praca zdalna.

Realizację tych zaleceń umożliwia internet i możliwość załatwienia wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Na szczęście rynek finansowy wydaje się być dobrze przygotowany do świadczenia usług również w czasie kryzysu jakim jest pandemia koronawirusa. Co można załatwić przez internet?

Pożyczaj pieniądze online

Pozabankowe firmy pożyczkowe już od dawna służą pomocą w uzyskaniu dodatkowych pieniędzy bez konieczności wychodzenia z domu i bez zbędnych formalności. Wniosek o chwilówkę można złożyć o każdej porze dnia. Wystarczy dowód osobisty, dostęp do internetu, konto bankowe, adres e-mail i aktywny numer telefonu.

Korzystaj z bankowości elektronicznej

Załóż konto bankowe

Dla założenia popularnego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego wcale nie trzeba udać się do najbliższego oddziału banku. Wniosek można złożyć przez internet. Potwierdzenie tożsamości klienta odbywa się przy pomocy przelewu weryfikacyjnego albo za pośrednictwem kuriera. Ten pierwszy sposób jest oczywiście prostszy i szybszy, jednak wymaga posiadania konta bankowego w innym banku.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez posiadania internetowego konta bankowego. Jest  to niezbędne zwłaszcza w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Za pośrednictwem konta bankowego można bezpiecznie zarządzać swoimi finansami.

Złóż wniosek o kredyt przez internet

Kredyt bez wychodzenia z domu i bez konieczności przedstawiania dokumentów najłatwiej uzyskać w banku, w którym mamy założone konto osobiste. Historia wydatków i wpływów na konto jest wystarczająca dla banku, żeby określić zdolność kredytową klienta.

Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i złożyć wniosek o pożyczkę. Osoby, które są zainteresowane ofertą innego banku, również mogą złożyć wniosek online. Szczegółów trzeba szukać bezpośrednio na stronie internetowej banku.

Płać rachunki przez internet

Posiadacze kont internetowych mogą wykonać samodzielnie wszystkie opłaty za prąd, gaz, mieszkanie czy wodę bez żadnych dodatkowych kosztów w zaciszu swojego mieszkania. Dla ułatwienia w przypadku cyklicznych opłat w takiej samej wysokości można ustawić stałe zlecenia, wówczas przelewy będą realizowane w określonej wysokości i we właściwym czasie bez naszego udziału.

Oszczędzaj

Osoby, które posiadają wolne środki finansowe mogą założyć lokatę. Najprościej skorzystać z oferty banku, w którym posiadamy konto bankowe, ale nie jest to konieczne. Najważniejsze warunki, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając lokatę to: wysokość oprocentowania, minimalna i maksymalna wysokość lokaty, jej okres i wymagania dotyczące korzystania z innych produktów danego banku.

Korzystaj z bankowości mobilnej

Dzięki aplikacjom na telefon mamy nieograniczony dostęp do konta bankowego bez konieczności włączania komputera. Zakres możliwości aplikacji oferowanych przez banki ciągle się poszerza. Już teraz można m.in. płacić zbliżeniowo telefonem, kontrolować budżet, wykonywać proste przelewy, zarządzać oszczędnościami – a wszystko z poziomu smartfona, który mamy zawsze przy sobie.

Kup obligacje skarbowe

Innym sposobem na bezpieczne oszczędności jest zakup obligacji skarbowych. Jednym z dostępnych kanałów sprzedaży obligacji jest również internet. Wystarczy podpisać umowę z Biurem Maklerskim PKO Banku Polskiego, zalogować się do serwisu transakcyjnego i złożyć dyspozycje zakupu – oczywiście wszystko online.

Osoby uprawnione do pobierania świadczeń z programu “Rodzina 500 +” mogą kupić Obligacje Rodzinne 6-letnie lub 12-letnie. Wówczas maksymalna wartość zakupionych obligacji nie może przekraczać wysokości otrzymanych z tego tytułu świadczeń.

Załóż profil zaufany

Profil zaufany to bezpłatna rozwiązanie, które pozwala załatwić wiele spraw bez konieczności osobistego potwierdzenia tożsamości m.in.:

  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • złożyć deklaracje podatkowe,
  • złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej,
  • złożyć wniosek o świadczenie z programu 500+,
  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta,
  • wysłać pismo do podmiotu publicznego.

Profil zaufany można założyć za pośrednictwem wybranych serwisów bankowych – wówczas cała procedura odbywa się online. Drugi sposób to założenie profilu przez serwis pz.gov.pl – wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z punktów potwierdzających.

Nowe rozwiązania na czas epidemii

Cały czas wdrażane są również nowe rozwiązania, które mają zarówno ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, dodatkowo ułatwić załatwienie spraw urzędowych, jak i chronić finanse wszystkich, którzy bezpośrednio odczują skutki epidemii.

Wakacje finansowe od kredytu

Związek Banków Polskich poinformował, że zrzeszone w nim banki pozwolą na zawieszenie spłaty rat kapitałowo – odsetkowych od wszystkich rodzajów kredytów na okres 3 miesięcy. Złożenie i rozpatrzenie wniosku nie wiąże się z żadnymi opłatami czy prowizjami, a sam wniosek może być złożony online.

Rozwiązanie to będzie dostępne dla każdego, nawet jeśli jego umowa nie przewidywała możliwości wakacji finansowych. Dodatkowo niektóre banki mogą wprowadzić bardziej preferencyjne warunki dla swoich klientów – np. dłuższy okres zawieszenia spłaty kredytu.

Obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej 18.03.2020 r. obniżyła stopy procentowe:

  • referencyjną do 1% w skali rocznej,
  • lombardową do 1,50% w skali rocznej,
  • depozytową 0,50% w skali rocznej.

Co decyzja RPP oznacza dla konsumentów? Przede wszystkim niższe raty kredytów – czyli ulga dla zadłużonych. Z drugiej strony stracą osoby, które oszczędzają pieniądze. Obniżenie stóp procentowych oznacza bowiem niższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP) rekomenduje wdrożenie działań chroniących pożyczkobiorców

Przede wszystkim chodzi o umożliwienie odroczenia terminu spłaty pożyczki dla osób dotkniętych konsekwencjami zdrowotnymi lub ekonomicznymi w związku z epidemią wirusa.

Podobnie jak w przypadku rozwiązań przyjętych w bankach, rozpatrzenie wniosku ma być bezpłatne. Instytucje pożyczkowe powinny umożliwić również złożenie wniosku online.  Dodatkowo PZIP rekomenduje również, aby firmy pożyczkowe:

  • uwzględniały ekonomiczne i społeczne skutki pandemii w zakresie przyjętych modeli scoringowych i sposobu liczenia zdolności kredytowej,
  • dostosowały ofertę pożyczkową do aktualnych potrzeb w zakresie zapewnienia płynności finansowej dla osób fizycznych i firm w związku z  przejściowymi zatorami płatniczymi czy opóźnieniami w zakresie płatności wynagrodzeń,
  • zmodyfikowały procedurę windykacyjną i upominawczą w stosunku do osób bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii oraz wprowadziły możliwość restrukturyzacji lub odroczenia spłaty zadłużenia.

Podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych

Aktualny limit na poziomie 50 zł ma być podwyższony do 100 zł. Wdrażanie tego rozwiązania zostało już rozpoczęte i jest zgodne z apelem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Umożliwi to ograniczenie konieczności dotykania terminala płatniczego przy wprowadzaniu PIN-u przez wiele osób, a tym samym rozprzestrzeniania wirusa.

Urzędy tylko online

Coraz więcej urzędów ogranicza lub całkowicie wyłącza możliwość osobistego załatwiania sprawy. Obsługa interesantów prowadzona jest przede wszystkim telefonicznie i mailowo oraz za pośrednictwem platformy ePUAP.

Podsumowanie

Wyjątkowy czas wymaga wyjątkowych rozwiązań. Możliwość załatwienia wielu spraw za pośrednictwem internetu ma bezpośredni wpływ na ochronę naszego zdrowia i życia. Pozwala zachować warunki kwarantanny i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Nowe rozwiązania mają również pomóc chronić nasze finanse w momencie spowolnienia gospodarczego.

Źródło: sowafinansowa.pl