Zmiana ustawy zdrowotnej[1] ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r.[2] doprecyzowała tytuł ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji wynagradzanych z tego tytułu oraz wprowadziła nowe zasady obejmowania ubezpieczeniem zdrowotnym części osób powołanych do pełnienia funkcji[3].

Od 1 lipca 2022 r. doprecyzowano, wprowadzony od dnia 1 stycznia 2022 r., obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurentów, którzy z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), a także wyłączono z kręgu osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu osoby uzyskujące przychody, o których mowa w art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy podatkowej, których roczne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekracza kwoty 6000 zł.

W konsekwencji powyższego doprecyzowania, w myśl którego prokurenci objęci są tytułem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji, uległ zmianie opis kodu tytuł ubezpieczenia tych osób[4]. Obecnie ma on brzmienie:

22 50 – osoba powołana do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurent, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Aby zaktualizować opisu kodu w Programie Płatnik należy pobrać jego aktualizację.

Podstawa prawna:

[1] Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwana „ustawą zdrowotną”.

[2] Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265).

[3] Art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej.

[4] Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych  i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz. U. poz. 1598).

Źródło: ZUS