Spółka w wyniku wykonania zamówionej usługi rozbiórkowej otrzymała dodatkowo za darmo płyty chodnikowe w dobrym stanie, które chciałaby wykorzystać do dalszych prac. Jak wycenić otrzymane nieodpłatnie materiały oraz jak ująć je w księgach rachunkowych?

Składniki majątku otrzymane nieodpłatnie wycenia się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Natomiast ujęcie w księgach rachunkowych zależy od tego, czy składniki te objęte są ewidencją magazynową, czy jednostka takiej ewidencji nie prowadzi.

W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Za cenę (wartość) sprzedaży netto składnika aktywów przyjmuje się przy tym możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia oraz koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży, a powiększoną o należną dotacją przedmiotową. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą na dzień bilansowy (por. art. 28 ust. 5 ww. ustawy).

Jeżeli materiały objęte są ewidencją magazynową, to ich wprowadzenie do ksiąg rachunkowych odbędzie się za pośrednictwem konta 31-1 „Materiały”. W przypadku gdy składniki te nie są objęte ewidencją magazynową, ich wartość obciąży koszty działalności operacyjnej. Drugostronnie ich wartość należy wykazać w pozostałych przychodach operacyjnych. Jak bowiem stanowi art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, jako koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.

Źródło: gofin.pl, Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 13 (565) z dnia 1.07.2022