Przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych na kasie rejestrującej, po spełnieniu określonych warunków mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Co ważne, przepisy podatkowe określają również sytuacje, w których podatnik musi zwrócić ulgę. Kiedy oraz jak wykazać zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej w strukturze JPK_V7? Wyjaśniamy poniżej.

Ulga na zakup kasy – warunki

O możliwości skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej mówi art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Czynni podatnicy VAT dokonują odliczenia ulgi na zakup kasy w strukturze JPK_V7M lub JPK_V7K. Natomiast podmioty zwolnione z VAT muszą złożyć stosowny wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Szczegółowe informacje dotyczące tej kwestii zostały przedstawione w artykule: Zakup kasy fiskalnej – jak uzyskać zwrot za jej zakup?

Wskazówki, jak rozliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej w strukturze JPK_V7 w systemie księgowości online wfirma.pl, znajdują się w artykule: Ulga na zakup kasy – deklaracja VAT.

Obowiązkowy zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej – kiedy występuje?

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej został uregulowany art. 111 ust. 6 ustawy o VAT. Jak wynika z jego treści, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy:

  • w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania,
  • nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis,
  • naruszą warunki związane z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 2.

Co ważne, również Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, odnosi się do tej kwestii. Zgodnie z jego par. 5 ust. 1 i 2, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  • zaprzestaną działalności;
  • naruszą obowiązki, o których mowa w art. 111 ust. 3a pkt 12 lub ust. 3ab ustawy, 
  • nie poddadzą w obowiązujących terminach kas rejestrujących obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis.

Zwrot odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach, o których mowa w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz w przypadkach wymienionych w powyższych pkt 4 i 5, odnosi się tylko do tych kas, których te warunki lub przypadki dotyczyły.

Par. 6 ust. 3 rozporządzenia wskazuje terminy, w których musi być dokonany zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej. Zgodnie z jego treścią zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego:

  • przez czynnych podatników VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po:
  • miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy miesięczne,
  • kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy kwartalne;
  • przez podmioty zwolnione z VAT do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. 

Czytaj więcej na stronie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwrot-ulgi-na-zakup-kasy-fiskalnej-jak-wykazac

Autor: Angelika Borowska