Przedsiębiorca, który nie wystawi eFaktury lub wystawi ją nieprawidłowo, narażony jest na wysokie kary pieniężne. W jakich sytuacjach można takiej kary uniknąć?

Przypomnijmy, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że już od lipca 2024 roku polskie firmy objęte zostaną obowiązkowym systemem eFakturowania.

W nowym systemie, obowiązkowe eFaktury wystawiane będą za pośrednictwem rządowego systemu i trafiać będą nie tylko do kontrahenta, lecz również na serwer fiskusa (…).

Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) będzie obligatoryjne od dnia 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia większość firm w Polsce nie będzie mogła wystawiać już faktur w sposób inny niż za pomocą KSeF.

Wyjątkiem będą przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku bowiem, obowiązkowe eFakturowanie wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Okres przejściowy przewidziany został również dla faktur uproszczonych oraz faktur wystawianych z kas fiskalnych. Faktury takie również będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie aż do końca 2024 roku (…).

Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur będzie obowiązkowe dla każdej firmy działającej na terenie Polski, a przedsiębiorca, który nie wystawi prawidłowej eFaktury, podlegać będzie wysokim karom pieniężnym.

Kiedy skarbówka nałoży karę?

Nowe przepisy przewidują nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorcę w trzech przypadkach.

Po pierwsze, urząd skarbowy nałoży karę, gdy przedsiębiorca nie wystawi eFaktury przy użyciu KSeF, pomimo ciążącego na nim obowiązku.

Po drugie, fiskus nałoży karę na przedsiębiorcę, który wystawi fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem w sytuacji:

  • awarii lub niedostępności Krajowego Systemu eFaktur lub
  • gdy firma nie ma możliwości wystawienia eFaktury z powodu innego niż awaria KSeF.

Po trzecie, urząd skarbowy nakłada karę w sytuacji, gdy przedsiębiorca – po okresie trwania awarii KSeF – nie prześle e-Faktury do systemu w wymaganym terminie 7 dni.

Jakie kary za brak eFaktury?

Nowe przepisy przewidują, że w powyższych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć na firmę karę pieniężną w kwocie równej do 100% wysokości kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF.

W przypadku faktury bez wykazanej kwoty podatku VAT, nakładana będzie kara pieniężna w wysokości do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze.

Warto zauważyć, iż uchwalone przepisy określają maksymalną wysokość kary. O ostatecznej, rzeczywistej wysokości kary decydować będzie jednak naczelnik urzędu skarbowego, po uwzględnieniu okoliczności przewidzianych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.

O finalnej wysokości kary zdecydują zatem ostatecznie takie okoliczności jak:

  • waga i okoliczności naruszenia prawa,
  • częstotliwość niedopełniania obowiązku w przeszłości,
  • uprzednie ukaranie za to samo zachowanie,
  • działania podjęte dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa,
  • wysokość korzyści osiągniętych w wyniku niedopełnienia obowiązku,
  • a w przypadku osoby fizycznej – warunki osobiste podatnika, na którego kara jest nakładana.

Co istotne, z ostatecznej wersji ustawy zniknął zapis określający minimalną wysokość kary. Poprzednia wersja przepisów zakładała bowiem, iż kara nałożona przez organy skarbowe nie może być niższa niż 1000 zł.

Kiedy kara nie będzie nakładana?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, kary pieniężne nakładane będą jedynie za wystawienie faktury poza KSeF lub – w razie wystąpienia problemów technicznych – za wystawienie faktury niezgodnie z obowiązującym wzorem.

Popełnienie innych, niewymienionych w ustawie błędów, nie będzie karane finansowo, lecz będzie wymagać dokonania odpowiednich korekt.

Wprowadzenie do eFaktury błędnych danych rachunkowych czy też nieprawidłowych danych kontrahenta spowoduje zatem jedynie – tak jak ma to miejsce obecnie – konieczność wystawienia faktury korygującej, również w formacie KSeF.

Od kiedy kary za brak e-Faktury?

Znowelizowana ustawa przewiduje, iż kary w zakresie eFaktur nie będą nakładane od razu po wejściu nowych przepisów w życie. Finalna wersja ustawy przewiduje bowiem w tej kwesti wprowadzenie okresu przejściowego.

Pomimo zatem, że większość przedsiębiorców objęta zostanie obowiązkiem eFakturowania już w lipcu 2024 roku, to sankcje przewidziane w ustawie stosowane będą dopiero od stycznia 2025 roku.

(…).

Źródło: zus.pox.pl