Spółka z o.o. wykonuje instalacje fotowoltaiczne m.in. dla osób fizycznych. Sprzedaż taką dokumentuje fakturami (bez NIP). Nie posiada kasy fiskalnej. Czy świadczone usługi powinny być ewidencjonowane w kasie fiskalnej?

Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Od tej zasady przewidziano wyjątki, które określone są w rozporządzeniu w sprawie zwolnień. Zwolnienia te mają zarówno charakter przedmiotowy, czyli dotyczą ściśle określonych czynności (wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia), jak i podmiotowy (ze względu na wysokość obrotów) i wtedy dotyczą całej działalności podatnika.

Zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności uregulowane są w § 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Zgodnie z tym przepisem, w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do końca grudnia 2021 r. zwolniona z rejestracji w kasie jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Zwolnienie ze względu na formę dokonywanej zapłaty określone zostało w § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia. Jednak aby skorzystać z tego zwolnienia, muszą łącznie zostać spełnione niżej wymienione warunki:

  • świadczący usługę musi otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem,
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
  • przedmiotem świadczenia nie mogą być usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia.

Reasumując

Podatnik świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, jeśli zapłatę za usługi w całości otrzymuje bezgotówkowo – na swój rachunek bankowy. Aby skorzystać z tego zwolnienia, podatnik nie musi dokumentować tej sprzedaży fakturami.

W przypadku natomiast, gdy zapłata za daną usługę dokonywana jest gotówką, to transakcja ta bezwzględnie podlega rejestracji za pomocą kasy rejestrującej (przy założeniu, że podatnik nie może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na wysokość osiąganych obrotów).

Źródło: kasafiskalna.pl, Poradnik VAT nr 11 (515) z dnia 10.06.2020