Polski Ład od paru miesięcy wzbudza spore kontrowersje. To jednak nie koniec uszczelniania systemu podatkowego przez rządzących, bowiem kolejnym punktem ich zainteresowania stały się koszty firmowe przedsiębiorców. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia w tym zakresie zamierza wprowadzić reforma!

Koszty firmowe a zmniejszenie podstawy opodatkowania

Przedsiębiorcy prowadzący działalność ponoszą różnego rodzaju koszty firmowe, które przyczyniają się do zmniejszenia podstawy opodatkowania, skutkiem czego są niższe zobowiązania podatkowe względem fiskusa.

Ustawa o podatku dochodowym ściśle wskazuje, jakie warunki ma spełnić wydatek, aby mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, tym samym zgodnie z art. 22:

  • koszt musi zostać poniesiony przez podatnika,
  • nie może nosić znamion wydatku o charakterze prywatnym,
  • ma związek z prowadzoną działalnością,
  • został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów działalności,
  • został właściwie udokumentowany, np. fakturą,
  • nie stanowi kosztu wskazanego w art. 23 ustawy o PIT

– jeśli zatem wydatek spełnia warunki, co do zasady w świetle przepisów można ująć go w kosztach podatkowych.

W praktyce jednak przedsiębiorcy bardzo często ujmują wydatki prywatne, uznając je za koszty firmowe, ponieważ zostały one udokumentowane fakturą z danymi firmy podatnika.

Obecnie urzędy skarbowe nie mają możliwości skutecznej weryfikacji podatnika, który w swojej ewidencji księguje wydatki prywatne, natomiast wskutek reformy Polskiego Ładu ma się to zmienić.

Polski Ład ograniczy odliczenie w PIT wydatków prywatnych

Rząd planuje ująć w katalogu wydatków bezwzględnie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu kolejne, które są uznawane przez podatników jako koszty firmowe, ograniczając tym samym możliwość unikania opodatkowania poprzez księgowanie wydatków prywatnych w działalności.

Rozwiązaniem ma być wdrożenie w ramach reformy Polskiego Ładu jednolitego pliku kontrolnego w podatku dochodowym, którego celem będzie efektywniejsza kontrola odliczanych wydatków przez przedsiębiorców.

Struktura umożliwi urzędnikom bezpośredni wgląd do wydatków, jakie przedsiębiorcy ujmują w swojej ewidencji, a w przypadku naruszenia będą mogli znacznie szybciej wychwycić błędy podatników.

Dowiedz się więcej o jednolitym pliku kontrolnym w podatku dochodowym, czytając artykuł: Jednolity plik kontrolny w podatku dochodowym również co miesiąc?

Są to jednak projektowe założenia reformy Polskiego Ładu, tym niemniej ich wdrożenie rządzący zapowiedzieli na rok 2023.

Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Autor: wFirma.pl