Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy jest obecnie bardzo proste – można to zrobić bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jakie informacje będą potrzebne.

Kredyt gotówkowy – co sprawdzi bank?

Wniosek o kredyt gotówkowy można, w zależności od banku, składać online, przez telefon i/lub w placówce. Do weryfikacji potrzebne będą:

  • dowód osobisty,
  • informacja o dochodach i zatrudnieniu (typ umowy – o pracę, zlecenie lub dzieło) i czas jej trwania – określony lub nieokreślony, staż pracy w danym miejscu,
  • informacja o aktualnych zobowiązaniach i wydatkach (inne kredyty, pożyczki, raty, alimenty, abonamenty, stałe wydatki domowe – rachunki za wodę, gaz, czynsz itp.),
  • ew. informacja o kosztach utrzymania (ile osób utrzymuje mieszkanie lub dom i dzieli się wydatkami),
  • ew. wyciągi z kont za kilka ostatnich miesięcy,
  • ew. przy gorszej zdolności kredytowej poręczyciel.

Bank sprawdzi kilka baz dłużników (np. BIK, BIG, KRD, ERIF, RDN i inne), by przekonać się o historii kredytowej wnioskodawcy. Ważne będzie to, czy nie ma zaległego długu albo znaczących opóźnień w spłatach przeszłych zobowiązań. Bank zweryfikuje prawdziwość podanych we wniosku informacji i oceni zdolność kredytową.

Nieco łatwiej mają osoby, pełniące zawód zaufania publicznego np. lekarze, prawnicy, architekci, inżynierowie, pielęgniarki czy dentyści. Mogą one starać się o wyższe sumy z niższym oprocentowaniem. W ich przypadku wymagane będą dodatkowe informacje, potwierdzające wykonywanie zawodu.

Kredyt gotówkowy – od czego zależy pozytywna decyzja?

Najprościej mówiąc bank sprawdzi stosunek bieżących wydatków i zobowiązań wnioskodawcy (oraz to, czy do tej pory nie miał problemów ze spłatą) do wysokości ewentualnej raty. Jeśli oceni, że szansa na zwrot pożyczki będzie za niska, to wystawi decyzję negatywną.

Trzeba więc wcześniej zastanowić się, czy suma, o którą się wnioskuje, jest odpowiednia do aktualnych możliwości finansowych. Przed złożeniem wniosku, lepiej przeczytać dokładnie regulamin oferty i sprawdzić wszystkie opłaty dodatkowe (prowizje, odsetki, ubezpieczenie). Pomocny będzie reprezentatywny przykład, który odzwierciedla realny koszt kredytu. Można też skorzystać z kalkulatora kredytowego.

Jeśli bank odmówi udzielenia pożyczki, to warto spróbować wydłużyć okres spłaty, obniżając tym samym wartość miesięcznej raty lub zmniejszyć wnioskowaną sumę. Gdy i to nie przyniesie skutku, można złożyć wniosek o pożyczkę w firmie pozabankowej, która ma znacznie mniejsze wymagania. Minusem takiego rozwiązania jest jednak wyższe niż w przypadku kredytu gotówkowego w banku oprocentowanie.

Źródło: direct.money.pl