Dla rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy lipiec – grudzień 2021 r. obowiązują aktualne struktury JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M, JPK_V7K) [1][2].

W ten sposób ograniczymy wielokrotne modyfikacje istniejących rozwiązań informatycznych.

Planujemy jednorazową aktualizację struktury JPK_VAT z deklaracją, która będzie uwzględniała wszystkie zmiany, które wchodzą w życie od 1 lipca 2021 r. do 1 stycznia 2022 r.

Po lewej stronie napis JPK_VAT z deklaracją a po prawej robot z napisem JPK_VAT oraz dwie karty pamięci z których przerywane linie ze strzałką na końcu kierują się w stronę robota.

Wdrożenie nowego wzoru dokumentu JPK_VAT z deklaracją planowane jest od rozliczenia za styczeń 2022 r. i będzie poprzedzone konsultacjami podatkowymi.  

Aby umożliwić sprawne rozliczanie podatku od towarów i usług za okresy od lipca do grudnia 2021 r., stosujemy obecną strukturę JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M i JPK_V7K). Przy jej wypełnianiu:

1. Nie stosujemy oznaczenia MPP zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej ewidencji – nie należy  wypełniać tego pola.

2. Nie stosujemy oznaczenia transakcji  SW – nie należy wypełniać tego pola.

3. Stosujemy oznaczenie EE dla każdej z poniższych rodzajów transakcji:

– wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju;

– świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Rozporządzenie [2] wprowadza również zmiany definicji dla wybranych grup towarów i usług (GTU) oraz wybranych procedur, które należy stosować już od 1 lipca 2021 r., pomimo braku zmiany struktury JPK_VAT z deklaracją.

Przypominamy, że do czasu zmiany struktury JPK_VAT z deklaracją dalej obowiązuje zalecenie przejściowego sposobu oznaczania kodem „GB” transakcji towarowych z kontrahentami z Irlandii Północnej.

[1] Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2019 poz. 1988 z późn. zm.).

[2] Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2021, poz. 1179).

Źródło: Ministerstwo Finansów