Maseczki muszą nosić wszyscy pracownicy w pomieszczeniach, gdzie przebywają co najmniej dwie osoby – od soboty nowe zasady zasłaniania twarzy w pracy. Nowe zasady znalazły się w rozporządzeniu z 26 listopada 2020 r. regulującego restrykcje związane z pandemią i określonego przez rząd jako „etap odpowiedzialności”. Mają obowiązywać w całym kraju w ciągu najbliższego miesiąca – od 28 listopada do 27 grudnia b. r.

Już nie tylko przy obsłudze interesantów

Większość zapisów rozporządzenia to kopia jego poprzednich wersji, nowy jest punkt dotyczący zakładów pracy. Wynika z niego, że – jak zauważył portal Prawo.pl – niemal wszyscy pracownicy mają obowiązek noszenia maseczki w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają co najmniej dwie osoby.

Nowe zasady znalazły się w rozporządzeniu z 26 listopada 2020 r. regulującego restrykcje związane z pandemią i określonego przez rząd jako „etap odpowiedzialności”. Mają obowiązywać w całym kraju w ciągu najbliższego miesiąca – od 28 listopada do 27 grudnia b. r.

Już nie tylko przy obsłudze interesantów

Większość zapisów rozporządzenia to kopia jego poprzednich wersji, nowy jest punkt dotyczący zakładów pracy. Wynika z niego, że – jak zauważył portal Prawo.pl – niemal wszyscy pracownicy mają obowiązek noszenia maseczki w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają co najmniej dwie osoby.

W paragrafie 25 rozporządzenia, dotyczącym obowiązku zakrywania ust i nosa „przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego”, zapisano, że jest to obowiązkowe m.in. „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”.

Oznacza to, że maseczkę trzeba będzie teraz nosić nie tylko – jak w poprzedniej wersji – w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientami, ale też w przestrzeni open space, nawet jeśli zachowany jest stosowny dystans, a także na stołówce.

W poprzedniej wersji rozporządzenia, tej obowiązującej do 27 listopada, był wyjątek, który teraz zniknął. Zakładał, że twarzy i nosa nie muszą zasłaniać „osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania”.

Zwolnieni żołnierze, kierowcy, trenerzy

Rozporządzenie przewiduje wyjątki od obowiązku. Twarzy nie muszą zasłaniać kierowcy środków transportu publicznego, o ile są skutecznie oddzieleni od pasażerów, a także „osoby kierujące statkiem oraz przebywające w kabinie pilotów na statku powietrznym, kierowcy wykonujący przewozy drogowe w załodze, personel lotniczy przebywający w kabinie pilota i osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania”.

Wyjątek dotyczy też żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, o ile są na służbie i stosują „środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności”.

Zwolnione z obowiązku są też osoby, których „miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej”.

Kolejny wyjątek od obowiązku zasłaniania twarzy w pracy to osoby, takie jak „sędzia, trener sędziego, trener oraz osoba uprawiająca sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych”.

Maseczka w sklepie, w windzie, na cmentarzu

Dalsza część paragrafu 25 to powtórzenie listy pozostałych miejsc, w których trzeba zasłaniać usta i nos. Jest to obowiązkowe „w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym”.

Jeszcze wcześniejsza wersja rozporządzenia, obowiązująca do 9 października br., zakładała, że maseczki nie trzeba było nosić na otwartej przestrzeni w sytuacji, gdy zachowano odległość 1,5 metra. Wyjątkiem były powiaty ze strefy czerwonej, gdzie takie zwolnienie nie obowiązywało.

Dziś usta i nos trzeba zasłaniać w całej Polsce „na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych”, a także „na terenie nieruchomości wspólnych”, czyli np. w windach czy na klatkach schodowych.

Rozporządzenie nakłada też obowiązek zakrywania ust i nosa „w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)”, a także „w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu”.

Maseczki obowiązują też w środkach publicznego transportu zbiorowego.

Dzieci i chorzy nadal bez masek

Także w nowej wersji rozporządzenia są grupy osób zwolnionych z obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz miejsca, gdzie nie jest to konieczne. Zwolnione są głównie dzieci do piątego roku życia i osoby chore, które mają zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że nie mogą nosić maseczki, i są w stanie pokazać je policji, straży gminnej albo straży ochrony kolei.

Ust i nosa nie trzeba też zasłaniać w prywatnym samochodzie.

Maseczki nie trzeba również nosić w parku, na terenie zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, ogródka działkowego, a także na plaży. Oznacza to, że trzeba zasłaniać twarz na pustej ulicy, a nie trzeba – w zatłoczonym parku. Z obowiązku nie są zwolnione też osoby uprawiające sport rekreacyjnie – czyli biegacz czy rowerzysta muszą zasłaniać twarz. Wyjątkiem jest osoba jeżdżąca konno, która nie musi mieć maseczki niezależnie od tego, gdzie jest. Nie jest jasne, czy twarze zasłaniać muszą narciarze.

Obowiązek nadal nie dotyczy też uczniów w trakcie lekcji ani przedszkolaków i pracowników przedszkola oraz „osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej”. Maski mogą też zdjąć pary w trakcie składania przysięgi małżeńskiej.

Źródło: wyborcza.pl