Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub zamierzająca taką otworzyć staje przed problemem jaki wybrać sposób składania deklaracji VAT, miesięczną czy kwartalną.

Deklaracje miesięczną składamy do 25 dnia miesiąca po miesiącu sprawozdawczym. Deklarację kwartalną składamy do 25 dnia miesiąca po kwartale sprawozdawczym. Okresy sprawozdawcze dla deklaracji VAT wynoszą odpowiednio jeden miesiąc lub kwartał (trzy miesiące), jakie to ma znaczenie dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i którą formę wybrać – miesięczną czy kwartalną?

Składanie deklaracji VAT kwartalnej jest korzystne dla podatników wykazujących w swoich deklaracjach kwoty podlegające wpłacie do urzędu. Jest to korzystne dla tego, że za pierwszy miesiąc VAT do zapłaty płacimy dopiero za trzy miesiące i analogicznie VAT za drugi miesiąc płacimy dopiero za dwa miesiące. Na czym polega korzyść, po prostu pieniądze z tego podatku do zapłacenia możemy wykorzystywać w swoim obrocie gospodarczym możemy położyć na lokacie i niech czekają na termin do wpłaty na konto urzędu skarbowego.

Oczywiście jeśli mamy słabą samokontrolę nad wydawaniem środków finansowych może się okazać problematyczne zebranie odpowiedniej sumy na opłacenie podatku VAT kwartalnego kiedy przyjdzie już termin jego zapłaty. W tym względzie musimy się bardzo pilnować i kontrolować stan portfela firmowego. Niektórzy ludzie wolą dokonywać comiesięcznych opłat w niższej wartości niż jednej ale większej.

Deklaracja VAT kwartalna na pewno nie jest korzystna dla firm które odzyskują VAT z urzędu skarbowego. Takie firmy muszą długo czekać na wypłatę podatku VAT z urzędu skarbowego na ich konto. Pamiętajmy, że VAT do zwrotu wykazujemy do 25 dnia miesiąca po kwartale sprawozdawczym i najczęściej kwota tego VAT’u wykazywana jest do zwrotu w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji.