Projekt ustawy

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny opublikowano projekt z 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (numer z wykazu prac legislacyjnych: UD260). Zaproponowane w ustawie rozwiązania są realizacją rządowego programu Polski Ład.

W projekcie ustawy przewidziano m.in. nałożenie na podatników CIT obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (albo uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów) przy użyciu programów komputerowych, a także ich przesyłania po zakończeniu roku podatkowego do urzędu skarbowego w postaci elektronicznej ustrukturyzowanej na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Obowiązek przesłania ksiąg albo ewidencji należało będzie wypełnić w terminie do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop, tj. do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Analogiczne rozwiązania przewidziano dla podatników PIT, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Będą oni obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłania ich do urzędu skarbowego w postaci elektronicznej ustrukturyzowanej na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Podatnicy PIT księgi i ewidencje będą zobowiązani przesyłać zarówno w trakcie roku (według stanu na ostatni dzień miesiąca lub kwartału), jak i po jego zakończeniu. W terminie do 20. dnia następnego miesiąca będą przesyłane księgi i ewidencje, w przypadku gdy na ich podstawie jest ustalany dochód, od którego są wpłacane miesięczne zaliczki. Natomiast w terminie do 20. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału będą przesyłane księgi i ewidencje, w przypadku gdy na ich podstawie jest ustalany dochód, od którego są wpłacane kwartalne zaliczki. Po zakończeniu roku księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, określonego w art. 45 ust. 1 updop, tj. do 30 kwietnia kolejnego roku.

Warto dodać, iż na takich samych zasadach i w tych samych terminach jak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie przesyłana ewidencja przychodów, a także wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w ustawie o ryczałcie.

Z projektu wynika ponadto, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie uprawniony do określenia w drodze rozporządzenia dodatkowego zakresu danych, którymi należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencje oraz wskazania podmiotów zwolnionych z obowiązku miesięcznego lub kwartalnego przesyłania ksiąg i ewidencji.

Według projektu ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z pewnymi wyjątkami. Przy czym przepisy dotyczące obowiązkowego prowadzenia elektronicznie ksiąg i ich przesyłania, wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r. Z oceny skutków regulacji wynika jednak, że obowiązek ten zostanie odroczony w czasie od 2025/2026 r.

Źródło: gofin.pl