Po zakończeniu nauki przez wiele lat nie podejmowałem żadnej pracy, pozostając na utrzymaniu rodziców. Zatrudniłem się dopiero 1 stycznia 2021 r., w wieku 28 lat, a kilka miesięcy później uległem wypadkowi w drodze do pracy, w wyniku którego stałem się niezdolny do pracy. Właśnie kończy mi się okres należnego zasiłku chorobowego. Zgodnie z sugestią lekarza prowadzącego moje leczenie będę ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Słyszałem jednak, że aby ją otrzymać, musiałbym posiadać co najmniej 4-letni okres ubezpieczenia. Czy to oznacza, że nie mam szans na uzyskanie prawa do renty?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który z założenia spełnił łącznie warunki, określone w art. 57 ust. 1 ustawy emerytalnej, tj.:

  • jest niezdolny do pracy,
  • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
  • jego niezdolność do pracy powstała w wymienionych przez ustawodawcę (w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej) okresach, w tym w okresie ubezpieczenia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury z FUS lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Faktycznie, wspomniany wyżej wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy, tak jak w przypadku Czytelnika, powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat, wynosi co najmniej 4 lata. Stanowi o tym art. 58 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej, która jednocześnie przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły.

Otóż, jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego za sprawą art. 58 ust. 3 ustawy emerytalnej, warunek ten i tak uważa się za spełniony, jeżeli ubezpieczony:

  • został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz
  • do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Ponadto warunek legitymowania się wymaganym okresem składkowym i nieskładkowym nie jest wymagany od ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. Mowa o tym w art. 57a ustawy emerytalnej, która jednocześnie w art. 57b definiuje wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Z treści pytania wynika, iż Czytelnik zalicza się do tej drugiej grupy osób wyłączonych z obowiązku posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Skoro, o czym wspomina sam zainteresowany, jego niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy, ma on szansę na uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo nieposiadania 4-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021

Autor: Bożena Dziuba