Już wkrótce do wielu polskich rodziców trafi zupełnie nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Rozwiązanie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

W zaprezentowanym w maju br. Polskim Ładzie znalazła się obietnica pomocy rodzinom w lepszym godzeniu życia rodzinnego z pracą zawodową. O co chodzi? O zupełnie nowe, dodatkowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzicu, sam zdecydujesz na co przeznaczyć pieniądze

Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem.

W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Rząd dopłaci do opieki w żłobku

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

1,5 mld zł na program „Maluch+”

Zwiększone zostaną także nakłady na program „Maluch+”, czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju – zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach.

Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej