Rząd planuje obciążyć składkami ZUS wszystkie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Już w przyszłym roku składki ZUS potrącone zostaną od każdego dochodu, niezależnie od jego wysokości.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada przyjęcie przepisów, które doprowadzą do pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Nowe regulacje mają doprowadzić do likwidacji zbiegu tytułów ubezpieczeń i w konsekwencji, do zrównania umów zlecenia i umów o dzieło z umowami o pracę.

Przypomnijmy, iż w obecnym stanie prawnym, umowy zlecenia podlegają oskładkowaniu jedynie częściowo. Obowiązujące aktualnie przepisy cały czas umożliwiają bowiem wykorzystanie tzw. zbiegu tytułów ubezpieczeń.

Osoba osiągająca dochody z tytułu umowy zlecenia nie musi obecnie opłacać składek ZUS w sytuacji, w której posiada również inne źródło zarobku (umowę o pracę lub drugą umowę zlecenia), z którego osiąga dochody w wysokości równej przynajmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W praktyce więc, pełnemu oskładkowaniu podlega zazwyczaj tylko pierwsza umowa (z wynagrodzeniem minimum 4242 zł), zaś wynagrodzenie z kolejnych umów zlecenia obciążone jest jedynie składką zdrowotną.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, już wkrótce ma się to jednak zmienić. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała bowiem, że będzie dążyć do zrównania umów zlecenia z umowami o pracę:

„Komisja Europejska oczekuje od Polski (…) opracowania takich rozwiązań legislacyjnych, które doprowadzą do sprawiedliwego, uczciwego oskładkowania różnych typów umów. (…) Nie powinno być tak, że ta różnica między umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę jest tak duża, że opłaca się, kalkuluje się nieuczciwemu pracodawcy zatrudniać na zafałszowanych umowach cywilnoprawnych.”

W odpowiedzi na zapytanie serwisu prawo.pl, Ministerstwo Pracy ujawniło ponadto, iż w resorcie rozpoczęły się już prace nad nowymi przepisami, których rezultatem ma być pełne oskładkowanie umów zlecenia oraz umów o dzieło:

„Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace analityczne i ustalenia w celu przygotowania projektu ustawy, który będzie realizował kwestie objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.”

We wspomnianym piśmie ministerstwo poinformowało ponadto, iż zmiany mają wejść w życie już w I kwartale 2025 roku.

Umowa zlecenia – Składki ZUS od każdej złotówki

W nowym stanie prawnym, nie będzie już zatem miejsca na zbiegi tytułów ubezpieczeń. Każda umowa zlecenia podlegać będzie bowiem pełnemu oskładkowaniu. Od 2025 roku składki ZUS ściągnięte zostaną z każdej umowy zlecenia, niezależnie od kwoty wynagrodzenia osiąganego z innych tytułów.

Wszystkie umowy zlecenia już wkrótce traktowane będą zatem tak samo, jak gdyby były umowami o pracę. Każda złotówka dochodu z umowy zlecenia obciążona zostanie więc nie tylko składką zdrowotną, ale również składką emerytalną, rentową, chorobową i  wypadkową.

Co istotne, składka chorobowa, która – nawet przy pełnym oskładkowaniu – była do tej pory składką dobrowolną, zgodnie z unijnymi instrukcjami ma się stać – dla każdej umowy zlecenia – składką obowiązkową.

W rezultacie, już w przyszłym roku zleceniobiorcy otrzymają wynagrodzenie znacznie niższe niż dotychczas. Wpływy z dodatkowych składek do kasy ZUS, szacuje się bowiem na kwotę ok. 4 mld zł. Z kieszeni zleceniodawców rząd wyciągnie zatem ok. połowy tej kwoty, czyli 2 mld zł. Pozostałe 2 mld zł to kwota, o którą pomniejszą się zarobki osób pracujących na umowach zlecenia. Szacuje się, że problem niższych zarobków dotknie ok. miliona osób.

Składki ZUS również przy umowach o dzieło

W aktualnym stanie prawnym, umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Osoba osiągająca wynagrodzenie z umowy o dzieło obecnie nie płaci zatem żadnych składek na ubezpieczenie społeczne. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło nie jest również pomniejszane o składkę zdrowotną.

Zgodnie z nowymi przepisami, również i w tym zakresie zajdą wkrótce ogromne zmiany. Ministerstwo informuje bowiem wyraźnie, iż pełne oskładkowanie ma dotyczyć wszystkich umów cywilnoprawnych.

W nowym stanie prawnym, umowy o dzieło zostaną zatem oskładkowane na takich samych zasadach jak umowy zlecenia i umowy o pracę. Od 2025 roku twórcy i artyści zmuszeni zostaną więc do pomniejszenia swojego wynagrodzenia o pełne składki ZUS, tj. o składkę emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową. O pełnej wysokości składek ZUS piszemy tutaj

Źródło: zus.pox.pl