Co zrobić, gdy składki ZUS za marzec 2020 r. zostały opłacone, a tarcza antykryzysowa przyznała za ten czas zwolnienie ze składek? Czy jest szansa na zwrot składek?

Zapłaciłeś składki za marzec a jesteś z nich zwolniony?

Niektórzy przedsiębiorcy zdążyli zapłacić marcowe składki zanim przepisy tarczy antykryzysowej dały im możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłat. Czy mogą teraz odzyskać „nadpłacone” składki?

– W zasadzie zwolnienie dotyczy tylko tych składek, które nie zostały zapłacone, ale składka marcowa jest wyjątkiem. Przedsiębiorcy mogą dostać zwolnienie z opłaty za marzec również wtedy, gdy pieniądze już na konto ZUS wpłynęły – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wniosek o wypłatę nadpłaconych pieniędzy

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a wcześniej zapłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych pieniędzy najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Mówimy o sytuacji, w której prowadzący działalność nie miał zaległości wobec ZUS za wcześniejsze miesiące.

– Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone. – wyjaśnia rzeczniczka.

Jakich składek dotyczy zwolnienie?

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące obejmujące marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty. Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie złożony wniosek, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Wnioski do ZUS z tarczy antykryzysowej:

Źródło: infor.pl