Od trzech lat jestem na świadczeniu przedemerytalnym, a od dwóch lat pracuję na etacie z wynagrodzeniem, które skutkuje zmniejszeniem wysokości tego świadczenia. W październiku 2022 r. ukończę 65 lat, jednak, zdając sobie sprawę, że każdy dodatkowy rok pracy pozytywnie wpłynie na wysokość należnej mi powszechnej emerytury, chciałbym odwlec w czasie przejście na emeryturę, nadal pobierając świadczenie przedemerytalne. Czy jest to możliwe?
Czytelnik może wprawdzie odsunąć w czasie przejście na emeryturę, jednak nie będzie mógł po ukończeniu 65 lat pobierać świadczenia przedemerytalnego.
Z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ustaje bowiem prawo do świadczenia przedemerytalnego, podobnie jak w przypadku faktycznego nabycia prawa do emerytury (patrz ramka). Z tym samym dniem następuje także wstrzymanie wypłaty świadczenia przedemerytalnego. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 i ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1867).
Niezależnie zatem od tego, jaką decyzję podejmie Czytelnik w kwestii przejścia na emeryturę, z dniem ukończenia 65. roku życia utraci prawo do świadczenia przedemerytalnego i możliwość dalszego jego pobierania.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:
- na wniosek osoby pobierającej świadczenia przedemerytalne,
- w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury ustalonej decyzją organu rentowego,
- z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego,
- z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe.
Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 71 (1946) z dnia 5.09.2022
Autor: Bożena Dziuba