ZUS udostępnił wnioski niezbędne do ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS, wypłatę świadczenia postojowego, czy dodatkowego świadczenia postojowego. Wnioski można składać od dzisiaj za pośrednictwem PUE.

15 października wchodzą w życie przepisy piątej wersji Tarczy antykryzysowej, zwaną Tarczą Turystyczną. Tarcza ta skierowana do branży ściśle związanej z turystyką, zakłada w szczególności trzy formy pomocy dla przedsiębiorców. Mowa o zwolnieniu z opłacania składek ZUS za okres lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku, a także o świadczeniu postojowym, czy dodatkowym świadczeniu postojowym. Aby je jednak uzyskać, należy złożyć w ZUS stosowne wnioski.

Zwolnienie z ZUS i postojowe – na jakiś wnioskach?

Przedsiębiorca ma do dyspozycji trzy nowe rodzaje wniosków służące wnioskowaniu o pomoc z Tarczy antykryzysowej 5.0. Mowa o:

  1. Wniosku RDZ-B  – służącym wnioskowaniu o zwolnienie ze składek ZUS za okres lipiec – wrzesień 2020 roku,
  2. Wniosku RSP-DB  – za pośrednictwem którego można wnioskować o wypłatę świadczenia postojowego, czy
  3. Wniosku RSP-DD – służącego wnioskowaniu o dodatkowe świadczenie postojowe.

Jak złożyć wnioski RSP-DB, RSP-DD i RDZ-B?

Nowe wnioski RSP-DB, RSP-DD oraz RDZ-B od dziś dostępne są w platformie usług Elektronicznych PUE. Udostępnione są one przez ZUS wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej, tradycyjnej. Aby znaleźć wnioski należy po zalogowaniu się do platformy PUE przejść do zakładki USŁUGI – KATALOG USŁUG, a następnie w polu wyszukiwani wpisać nazwę wniosku, który chcemy złożyć.

pue zus
Źródło: PUE ZUS


Wnioski – czy będzie trzeba dołączać dodatkowe dokumenty?

Przedsiębiorcy aby otrzymać pomoc z Tarczy 5.0 będą musieli złożyć jedynie stosowny wniosek, właściwy według świadczenia, które chcą uzyskać. Załączanie do wniosku dodatkowych dokumentów nie będzie konieczne.

Warto przypomnieć, że w świetle przepisów Tarczy 5.0 warunkiem skorzystania ze zwolnienia z ZUS oraz ze świadczenia postojowego jest uzyskanie 75% spadku przychodów w relacji do przychodów w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. ZUS nie będzie wymagał dokumentowania tego spadku. Weryfikacja wniosku odbywać się będzie wyłącznie na podstawie złożonego przez przedsiębiorcę oświadczenia o uzyskaniu 75% spadku przychodów. 

Źródło: pit.pl