Od 1 czerwca  rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór potrwa do 31 lipca 2020 r.

Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

Poddziałanie zalesieniowew ramach PROWumożliwia rolnikom uzyskanie wsparcia finansowego na założenie nowego lasu na gruntach rolnych niskich klas bonitacji, na których prowadzenie produkcji rolnej może być utrudnione.

Rolnicy mogą uzyskać pomoc pokrywającą koszty założenia uprawy leśnej tzw. wsparcie na zalesienie, które zostało w 2019 r. zwiększone o ok. 67 % i wynosi obecnie od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha. Zróżnicowane jest ono ze względu na nachylenie terenu, charakterystyki zalesionych gruntów (grunty erozyjne) oraz gatunków drzew użytych do zalesienia (iglaste i liściaste). Dodatkowo przysługuje wsparcie na ogrodzenie w wysokości 8,82 zł/mb albo zabezpieczenie drzewek palikami w wysokości 1 132 zł/ha.

Oprócz wsparcia na zalesienie przysługuje również premia pielęgnacyjna, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów prac pielęgnacyjnych, tj.: wykaszania chwastów, wykonania cięć pielęgnacyjnych, przerzedzania przegęszczonych partii samosiewów. Wypłacana jest ona przez 5 lat od zalesienia w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha.

Rolnicy mogą również uzyskać premię zalesieniową, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat od zalesienia, do gruntów, na których przed wykonaniem zalesienia była prowadzona działalność rolnicza.

Beneficjenci poddziałania zalesieniowego mają również możliwość ubiegania się o płatności bezpośrednie do gruntów zalesionych po 2008 r. Zalesienia te mogą zostać objęte nie tylko jednolitą płatnością obszarową, lecz również płatnością dla młodych rolników oraz płatnością dodatkową, o ile spełnione są warunki przyznania danej płatności.

Pomoc na zalesianie jest udzielana do gruntów ornych lub sadów oraz innych niż rolne (pokrytych sukcesją naturalną), dla których opracowany jest plan zalesienia przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Plan taki  zawiera m.in. informacje dotyczące składu gatunkowego zalesień, metody i terminu sadzenia oraz metod ochrony sadzonek przez zgrywaniem przez zwierzynę.

Warto podkreślić, że zalesienia oprócz pochłaniania dwutlenku węgla spełniają wiele funkcji wodochronnych. Poprzez zalesianie gruntów rolnych zwiększa się infiltracja (przenikanie) wody do gleby oraz spowalnia i zmniejsza spływ powierzchniowy. W szczególności zalesienia na gruntach erozyjnych i na stokach przyczyniają się do zatrzymywania wody w profilu glebowym, filtrując zanieczyszczenia i ograniczając ich rozprzestrzenianie.

Obszary zalesione działają jako naturalne zbiorniki retencjonujące wodę w okresie występujących nadmiarów i oddające ją w okresie niedoborów.

Poddziałanie zalesieniowe, ma na celu zwiększanie obszarów leśnych poprzez zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.
Podstawą do wdrażania tego poddziałania jest Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 627 oraz z 2019 r. poz. 83 i 504), na podstawie której wdrożono przepisy szczegółowe tj. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 585) zmienionego Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz.995)

Pomoc w ramach poddziałania udzielana jest w formie:
1. Wsparcia na zalesienie stanowiącego jednorazową, zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia drzewek 3 palikami, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną w pierwszym roku zalesienia,
2. Premii pielęgnacyjnej stanowiącej zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną poprzez stosowanie repelentów nowo wykonanego zalesienia, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 5 lat,
3. Premii zalesieniowej stanowiącej zryczałtowaną płatność na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 12 lat.
Pomoc w ramach poddziałania zalesieniowego będzie przyznawana do powierzchni nie większej niż 20 ha w całym okresie programowania.

Beneficjenci
Rolnicy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 608, z późn. zm.) oraz jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Warunki kwalifikowalności
Pomoc może być przyznana beneficjentowi, jeżeli:

  • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • zobowiązał się do wykonania zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia, pielęgnacji wykonanego zalesienia lub gruntu z sukcesją naturalną oraz utrzymania wykonanego zalesienia.

Pomoc jest przyznawana beneficjentowi do gruntów:

  • wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne,
  • stanowiących grunty orne lub sady,
  • przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu, gdy zalesianie tych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku braku tego planu oraz tego studium, gdy grunty te zostały przeznaczone do zalesienia w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • stanowiących własność rolnika albo własność jego małżonka lub własność jednostki,
  • o powierzchni co najmniej 0,1 ha i szerokości większej niż 20 m, przy czym wymagania, które dotyczy szerokości gruntu, nie stosuje się, jeżeli grunty te graniczą z lasem lub obszarem zalesionym,
  • położonych poza:

a) obszarami Natura 2000 lub obszarami znajdującymi się na liście, o której mowa w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, 2244 i 2340), chyba że planowane wykonanie zalesienia nie jest sprzeczne z planami ochrony albo planami zadań ochronnych tych obszarów, a w przypadku braku sporządzenia tych planów – gdy planowane wykonanie zalesienia nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów,
b) obszarami rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, parków narodowych lub obszarami ich otulin, chyba że planowane wykonanie zalesienia nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów.

Pomoc na zalesianie jest udzielana do gruntów, dla których opracowany jest plan zalesienia przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, który zawiera m.in. informacje
dotyczące:

  • składu gatunkowego zalesień,
  • metody sadzenia,
  • określenia terminu i kolejności sadzenia,
  • odległości między sadzonkami drzew i krzewów (więźby),
  • warunków techniczno-produkcyjnych sadzonek,
  • liczby sadzonek na hektar,
  • liczby sadzonek potrzebnych do zalesienia oraz
  • formy zmieszania gatunków drzew i krzewów.

WAŻNE!
Nową kwestią w okresie programowania 2014-2020 są kryteria wyboru operacji. Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej przy zastosowaniu poniższych kryteriów. Wnioski, które uzyskają minimalnie 6 pkt będą mogły uzyskać pomoc.
Nabory wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie odbywają się od 1 czerwca do 31 lipca.
Nabory wniosków o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej odbywają się w terminie określonym dla płatności bezpośrednich, tj. od 15 marca do 15 maja.

Materiały

Wysokość stawek pomocy na zalesianie
1Wysokość​_stawek​_pomocy​_poddziałanie​_zalesieniowe.pdf0.25MB

Kryteria wyboru operacji
Kryteria​_wyboru​_operacji​_poddziałanie​_zalesieniowe.pdf0.19MB

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi