Pracownik był przez jeden dzień w miesiącu na zwolnieniu chorobowym. Mimo tej nieobecności przepracował zgodnie ze swoim grafikiem cały obowiązujący w tym miesiącu wymiar czasu pracy. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną. Czy za miesiąc, w którym wystąpił jeden dzień nieobecności chorobowej, należało pracownikowi wypłacić, obok pełnego wynagrodzenia za pracę, również wynagrodzenie chorobowe za ten dzień?

TAK. Wynagrodzenie chorobowe generalnie wliczane jest – dla różnych celów – do szeroko pojętej kategorii wynagrodzeń za pracę. Jednak w zakresie metodyki jego ustalania wyraźnie różni się od typowego wynagrodzenia za pracę, ponieważ wyliczane jest na zasadach dotyczących zasiłku chorobowego. Z tego względu prawo do wynagrodzenia chorobowego nabywa się odrębnie od prawa do wynagrodzenia za pracę.

Zasadniczo do wyliczenia wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z powodu choroby, za okres której przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, stosuje się § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (…). Przepis ten przewiduje określoną metodykę obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, której jednak nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik przez część miesiąca zdołał wypracować cały obowiązujący go wymiar czasu pracy.

W takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do pełnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, a oprócz tego – z powodów wskazanych na początku odpowiedzi – nabywa prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Nie ma przy tym znaczenia, na jaki dzień przypadła chorobowa nieobecność, tj. czy było to święto, niedziela lub dzień wolny wynikający z rozkładu.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 41 (2020) z dnia 22.05.2023

Autor: Agata Barczewska