Wiadomo już, jaki dokładnie jest plan rządu, jeśli chodzi o reformę składki zdrowotnej. Niestety – dla przedsiębiorców nie ma dobrych wiadomości. Składka zdrowotna proponowana w Polskim Ładzie to dla firm zapowiedź znacznie wyższych obciążeń.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie: złe wiadomości dla przedsiębiorców

Rządzący przedstawili już projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Pojawiło się m.in. obiecywane 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku czy tzw. ulga dla klasy średniej. Wiadomo już także, jak ma wyglądać składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak dobrych wiadomości.

Po pierwsze – wiadomo już, że składka zdrowotna w Polskim Ładzie wyniesie 9 proc. (czyli tak jak do tej pory), ale nie będzie można jej odliczyć od podatku. To jednak nie jedyna zła wiadomość. Przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali skalę podatkową lub podatek liniowy, będą musieli liczyć się z minimalną kwotą składki zdrowotnej – podstawą wyliczenia będzie minimalne wynagrodzenie za pracę. Oczywiście jeśli przedsiębiorca będzie mieć wyższe dochody, to składka zdrowotna będzie naliczana od ich wysokości. To też oznacza, że jeśli np. przedsiębiorca w danym miesiącu nie wykaże żadnego dochodu, to zapłaci składkę zdrowotną w „minimalnej” wysokości.

Należy też przy tym pamiętać, że tym samym najbardziej ucierpią przedsiębiorcy, którzy wybrali jako formę opodatkowania podatek liniowy – oni nie skorzystają z wyższej kwoty wolnej od podatku.

Składka zdrowotna dla ryczałtowców: zmiana koncepcji

Wcześniej nie wiadomo było również, jak będzie wyglądać składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla ryczałtowców. Pojawiały się różne koncepcje. Wśród nich był pomysł wprowadzenia składki zdrowotnej w wysokości 25 proc. stawki podatkowej. Okazuje się teraz, że była ona najbliższa ostatecznej wersji. Jak poinformował bowiem wczoraj wiceminister Jan Sarnowski, ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 1/3 należnego podatku. W przypadku ryczałtowców nie zostanie jednak wprowadzona minimalna składka zdrowotna. Tym samym ryczałtowiec, który nie wykaże przychodów (a zatem nie zapłaci podatku), nie będzie musiał również płacić składki zdrowotnej. Jak stwierdził wiceminister, wszystko dlatego, że ryczałtowcy „w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają”.

Z kolei ci, którzy rozliczają się kartą podatkową, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od średniego wynagrodzenia. Ta grupa przedsiębiorców również nie będzie mogła odliczyć składki od podatku.

Co istotne, zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r. Na razie jednak projekt ustawy musi zdobyć poparcie Sejmu.

Źródło: bezprawnik.pl

Autor: Edyta Wara- Wąsowska