Wpłaty dokonywane przez odbiorców usług przed zakończeniem danego projektu, nie stanowią u wykonawcy usług przychodu w dacie wystawienia odpowiadającej im faktury (potwierdzającej otrzymanie zaliczki) ani w dacie otrzymania tych wpłat.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.16.2022.2.BS.

Wnioskodawca (spółka) w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi remontu silników samolotowych. Zgodnie z umowami zawartymi z odbiorcami usług, wynagrodzenie spółki jest kalkulowane na bazie ponoszonych przez nią kosztów świadczenia przedmiotowych usług. Faktury wystawiane są po wykonaniu finalnych testów silnika i zatwierdzeniu zdatności silnika do lotu. Moment zatwierdzenia zdatności silnika do lotu jest uznawany za zakończenie wykonania usługi.

Strony umowy rozważają możliwość dokonywania przez kontrahentów wpłat częściowych (zaliczek) na poczet realizacji danego remontu. Wpłaty takie byłyby dokonywane w ustalonych terminach, bez powiązania ich wartości ze stopniem zaawansowania prac, nie byłyby więc przekazywane za żaden konkretny etap wykonania danego projektu. Planowane jest, by zaliczka była wpłacana w momencie, w którym spółka będzie miała możliwość oszacowania kosztów danego projektu. Takie rozwiązanie umożliwi ustalenie kwoty zaliczki.

Wpłaty byłyby dokumentowane fakturami zaliczkowymi, zgodnie z przepisami o VAT.

Zdaniem spółki takie wpłaty nie stanowią przychodu w dacie wystawienia odpowiadającej im faktury (potwierdzającej otrzymanie zaliczki) ani w dacie otrzymania tych wpłat. Przychód z danego projektu powstaje bowiem dopiero w dacie wykonania usługi, czyli po wykonaniu finalnych testów silnika, uzyskaniu pozytywnego wyniku testu silnika i zatwierdzeniu zdatności silnika do lotu.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Powołując się na treść art. 12 ust. 3a updop, zauważył, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 updop, uważa się, generalnie dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Jednocześnie wyjaśnił, że za przychód podatkowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego mogą zostać uznane tylko takie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, tj. w sposób bezzwrotny i trwały powiększają jego majątek.

Ustawodawca przewidział również sytuację, w której otrzymanie środków pieniężnych nie stanowi przychodu podatkowego. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, do przychodów nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi odstępstwo od ogólnych reguł ustalania przychodu z działalności gospodarczej, a warunkiem zastosowania tego przepisu jest uznanie, że otrzymane lub należne kwoty mają charakter zaliczek (przedpłat) na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Przy czym fakt, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, musi wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji.

W rezultacie powołany organ, mając na względzie przywołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy, z którego wynika m.in., że kwoty, które będą należne wnioskodawcy na podstawie faktur zaliczkowych, będą mogły podlegać zwrotowi, tj. nie będą mieć charakteru definitywnego, zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy.

Zatem w rozpatrywanej sytuacji przychód powstanie dopiero w dacie wykonania usługi, czyli po wykonaniu finalnych testów silnika, uzyskaniu pozytywnego wyniku testu silnika i zatwierdzeniu zdatności silnika do lotu.

Źródło: gofin.pl, Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (560) z dnia 20.04.2022