Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, również mogą zatrudniać cudzoziemców. Dotyczy to głównie tych, którzy szukają pomocy domowej lub opiekuna osoby starszej. Jakie obowiązki powinna spełnić osoba fizyczna, która chce zatrudnić cudzoziemca?

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a chcą zatrudnić cudzoziemca mogą to zrobić. Obowiązują je takie same zasady, jak innych pracodawców. Osoby fizyczne także muszą zadbać o dokument legalizujący pracę (zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi), chyba że cudzoziemiec jest z tego obowiązku zwolniony oraz sprawdzić dokument pobytowy obcokrajowca.

Zanim zatrudnimy cudzoziemca

Do obowiązków osoby fizycznej, zamierzającej zatrudnić cudzoziemca, poza uzyskaniem dokumentu legalizującego pracę, należą:

  • sprawdzenie (przed powierzeniem pracy), czy cudzoziemiec posiada ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. Należy zrobić kopię tego dokumentu i przechowywać go przez cały okres zatrudniania cudzoziemca;
  • upewnienie się, że z tytułem pobytowym cudzoziemca może wiązać się uprawnienie do podejmowania pracy na terytorium RP. Nie każdy dokument pobytowy uprawnia cudzoziemca do podjęcia zatrudnienia, np. wiza, której cel wydania oznaczony jest numerem 01 (wiza wydana w celu turystycznym) nie umożliwia pracy;
  • podpisanie umowy z cudzoziemcem. Bez względu na jej rodzaj, musi to być umowa w formie pisemnej oraz przedstawienie cudzoziemcowi przed podpisaniem umowy jej tłumaczenia na język zrozumiały dla cudzoziemca;
  • uwzględnienie w umowie z cudzoziemcem warunków zawartych w zezwoleniu na pracę: wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie może być niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku i nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne oraz minimalna stawka godzinowa w przypadku umowy zlecenia;
  • przekazanie cudzoziemcowi jednego egzemplarza zezwolenia na pracę, którego to zezwolenie dotyczy;
  • informowanie cudzoziemca o działaniach podejmowanych w związku z legalizacją jego zatrudnienia;
  • przestrzeganie wszystkich obowiązków wynikających z powierzania pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników (np. zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni, gdy dana umowa podlega ubezpieczeniom), a także obowiązków podatkowych.

Obowiązki informacyjne

Po uzyskaniu zezwolenia na pracę lub zarejestrowaniu oświadczenia pracodawca, w tym osoba fizyczna, ma pewne obowiązki informacyjne.

W przypadku zezwolenia na pracę do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie 7 dni pisemnie o zaistniałych okolicznościach:

  • cudzoziemiec rozpoczął pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę;
  • nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania;
  • cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie 3 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę;
  • cudzoziemiec przerwał pracę na okres przekraczający 3 miesiące;
  • cudzoziemiec zakończył pracę wcześniej niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę.

W przypadku oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi pracodawca powinien poinformować pisemnie powiatowy urząd pracy o podjęciu (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca (w terminie 7 dni od planowanej daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu).    

Jeżeli pracodawca nie powiadomi o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca może zostać ukarany grzywną.

Informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii.

Źródło: zielonalinia.gov.pl

Autor: Wojciech Napora